avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1533 soluții astăzi
Forum Activitate anamariapitulice

Activitate anamariapitulice

Răspuns la discuția Poprire
Mulțumesc frumos !

Company Advising a scris:

Suspendarea vizeaza doar executarile ce au creditor ANAF-ul.

Răspuns la discuția Poprire
Multumesc frumos!

gi-jane2 a scris:

Da, e vorba doar de ANAF

Discuție Poprire
Bună seara!
Suspendarea executării silite pe perioada stării de alertă este valabilă doar pentru Anaf?
Am avut proprire până în luna septembrie,cand am schimbat școala.
Din luna aprilie mi s-a instituit iar proprire de către angajator,respectiv instituția de învățământ unde activez acum.
Am văzut că executarile silite sunt suspendate pe perioada stării de urgenta(alertă) dar nu am inteles despre care executări este vorba.
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
O seara plăcuta!
Răspuns la discuția Sesizare..
Va multumesc frumos pentru răspunsuri!!!!trăim intr-O tara in care cei puternici profita de cei slabi..cam asta este ..situatia..
Răspuns la discuția Sesizare..
Va multumesc frumos pentru raspuns!
La banca am întrebat de nenumarate ori..doamnele de acolo spun ca e treaba execcutorului sa deblocarea contul..pe domnul executor de cate l-am sunat a fost foarte deranjat zicandu-mi ca nu este treaba lui ci a creditorului..la kruk daca sun acelasi raspuns..nu este treaba noastră tine de executor..
Eu numai inteleg si numai vreau sa tolereze aceasta situatie..
De 2 ori pe luna trebuie sa aspteastept ore in sir pentru deblocarea contului..
De multe ori l-au deblocat dar pentru ca banii au intrat tarziu dupa ora 6 nu am.reusit sa-i scot pentru ca contul iar a fost blocat..
Va rog frumos, domnule avocat..indrumati-ma ce.trebuie.sa.fac..si cui sa ma adresez..
Am toate mesajele catre executor prin care solicită deblocarea contului.. am.toate mesajele pe telefon prin care arata ca contul meu de salariu este in continuare blocat .
Va multumesc !O zi frumoasa!
Discuție Sesizare..
Bună ziua!
Am poprire pe salariu de 2 ani si contul de salariu blocat...desi lunar se virează banii in contul executorului judecătoresc acesta nu vrea sa imi deblocheze contul de salariu!
In fiecare luna trebuie sa merg la banca pentru deblocarea contului sa astept ore in sir iar daca am ghinionul ca data de salariu sa pice vinerea..nu pot sub nici o forma sa ridic banii pana luni..Am inteles ca se opreste si un comision pentru blocare deblocare cont .
La banca..doamnele dau din umeri...executorul dă vină pe creditor. respecriv Kruk...acestia dau vina pe executor si uite asa ma invart de 2 ani fara ca cineva sa ma lămurească!
Va rog frumos ...am nevoie de o parere..si ce trebuie sa fac pentru ca contul sa numai fie blocat..e ..inadmisibil sa pierzi ore in sir pentru a ridica pana si alocatia copilului!
Va multumesc!
Răspuns la discuția Poprire 1/2 din salariu
Azi mi s-a oprit jumatate din banii pe concediu.De la dvs am inteles ca este legal..desi ar fi trebuit sa imi oprească in fiecare an..din cei 6 cu poprire pe salariu.
Este destul de greu sa reusesti sa trăiesti cu 1000 de lei pe luna..
Mai este ceva ce nu inteleg in legatura cu executorul si domiciliul debitorului.
Eu locuiesc în Olt iar executorii judecătorești carw au preluat dosarul meu si domiciliul in urmatoarele localitati:Slatina,Târgu Jiu,Baia de Fier .
Am citit undeva ca ar trebui să sa aiba Domiciliu in acelasi judet cu debitorul ..Poate am inteles gresit....
Va multumesc !
Buna ziua!
Am 3 dosare de executare silită mi se opreste jumătate din salariu net.
Salariul meu este de 2000 lei ,am un copil de 10 ani in în întreținere.
Nu inteleg cum este cu poprirea asupra unei parti care depăseste salariul minim pe economie.
Este normal sa imi oprească atat?
Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția Concediu de odihna.
Am inteles !
Si totusi nu inteleg de ce nu mi s-a oprit niciodata din bani in ultimii 6 ani in care am avut poprire!
Va multumesc frumos! O zi buna!
Răspuns la discuția Concediu de odihna.
Imi raspunde si mie cineva?
Vă rog!