avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate adriantudor15

Activitate adriantudor15

Discuție Taxa mediu
De la 1 ianuarie 2017 se adauga o taxa de mediu de 80 lei/tona . In acesti 80 lei este inclus TVA sau 80lei +TVA?
Va multumesc.
Buna ziua,

Cine are obligatia legala de a reabilita apartamentele din fondul locativ de stat, primaria sau administratorul fondului locativ de stat adica societate din subordinea primarie?
buna ziua,

Societate in insolventa poate acorda tichete de masa angajatiilor si in ce conditii?

va multumesc
Buna dimineata,

Am fost cercetat disciplinar pe neindeplinirea sarcinilor de serviciu in luna mai, mi s-a stabilit sanctiunea adica diminuarea salarului cu 5%, am atacat la tribunal decizia de sanctionare, angajatorul a anulat decizia de sanctionare motivand ca nu am fost convocata in termenul stabilit de lege si totadata procesul verbal intocmit la comisia de disciplina, iar acum m-au convocat din nou la comisia de disciplina pentru aceiasi abatere.

este posibil asa ceva?
inca nu?
Buna dimineata,

Am fost chemat la director si m-a informat ca nu am indeplinit o procedura de lucru si mi-a expus 2 variante
- fie imi inceteaza cim in baza art. 55 lit. b
-fie dispune o ancheta in vederea certetari mele fiind suspecta de frauda si ca va depune plangere la politie impotriva mea.
Mentionez faptul ca am semnat decizia de incetare fara a intocmi o cerere in acest sens.
Pot contesta decizia de incetare avand in vedere ca nu am intocmit aceasta cerere?
legal ce conditii trebuie sa indeplinesc?
Buna ziua,

Am un contract de inchiriere la o locuinta din fondul locativ de stat si as vrea sa cumpar cu plata in rate acea locuinta.
ce conditii trebuie sa indeplinesc sa cumpar locuinta respectiva de la stat ?
Răspuns la discuția revocare sanctiune disciplinara
Si se poate cerceta din nou pentru aceiasi abatere?
Buna dimineata,

Angajatorul poate sa revoce sanctiunea disciplinara,deoarece nu a fost convocat in termenul prevazut de CCM, dupa ce angajatul a contestat decizia de sanctionare la tribunal?
Angajatorul poate sa convoace angajatul in comisia de disciplina din nou pentru aceiasi abatere?

Multumesc!