avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate mariamari100

Activitate mariamari100

Răspuns la discuția Respingerea actiunii
Si daca recunosc in instanta ca e tatal copilului nu voi mai pierde procesul?
Am primito o cerere de chemare in judecata pentru stabilirea paternitatii si nu prea stiu cum sta treba cu respingerea actiunii,eu nu vreau sa il recunosc pe el ca tata.Intrebarea e:pot cere respingerea actiunii?se poate cere acest lucru chiar de la intampinare?sau la infatisari?sau daca am dreptul sa fac acest lucru,si daca am acest drept ce se va intampla pe parcus?nu se va mai tine procesul?nu ma pricep deloc la asa ceva si de aceea va cer parere,pt ca am auzit de la unii alti ca pot respinge actiunea,sau ceva de genul.
Se poate vorbi cu un judecator inaintea procesului?iti va spune ce sanse ai sa castigi/pierzi procesul?
Discuție Onorariu avocat
Am si eu o intrebare:de exeplu platesc onorariul unui avocat la inceput,iar procesul dureaza cateva luni,intrebarea e:avocatul mai are dreptul sa imi ceara bani si pe timpul procesului,adica un alt onorariu pt ca procesul dureaza cateva luni?
Răspuns la discuția Cheltuieli de judecata
Si reclamantul in ce faza a procesului poate cere cheltuielile de judecata?
Buna seara.Am o intrebare in legatura cu cheltuielile de judecata.De exemplu daca eu pierd procesul sunt obligata sa le platesc?sau le platesc doar daca reclamantul mi le cere?
Răspuns la discuția Incredintarea unui minor
El in cerere pt chemare in judecata specifica,ca vrea sa se faca testul ADN,iar eu nu vreau sa il fac ca sa se dovedeasca ca el e tatal copilului,deoarece are probleme ce le are.Daca eu am gresit in viata asta cu el nu vreau sa sufere si fata.Si daca refuz testul poate fi un raspuns in favoarea lui?
Răspuns la discuția Incredintarea unui minor
Pe cererea de chemare in judecata apare stampila dnei Paula Iacob..s-ar putea sa nu fie adevarat?
Răspuns la discuția Incredintarea unui minor
Ar fi bine sa imi iau si eu un avocat?Tin sa precizez ca el a angajat o avocata buna..Paula Iacob
Răspuns la discuția Incredintarea unui minor
Dar ma poate obliga sa fac testul ADN daca eu nu vreau?Multumesc