Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Respingerea actiunii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Respingerea actiunii

Am primito o cerere de chemare in judecata pentru stabilirea paternitatii si nu prea stiu cum sta treba cu respingerea actiunii,eu nu vreau sa il recunosc pe el ca tata.Intrebarea e:pot cere respingerea actiunii?se poate cere acest lucru chiar de la intampinare?sau la infatisari?sau daca am dreptul sa fac acest lucru,si daca am acest drept ce se va intampla pe parcus?nu se va mai tine procesul?nu ma pricep deloc la asa ceva si de aceea va cer parere,pt ca am auzit de la unii alti ca pot respinge actiunea,sau ceva de genul.
Cereti prin intampinare respingerea actiunii pentru motivele pe care le considerati. Inca din intampinare, si sustineti oral la termenele la care va prezentati.
Este dreptul dvs. de a solicita respingerea actiunii.
Dar daca se face tesul ADN si rezulta ca el este tatal nu aveti ce sa faceti decat sa pierdeti procesul.

Daca vreti neparat sa va judecati ar fi indicat sa va angajati avocat dar este posibil sa nu se merite deoarece ca sa nu pierdeti avocatul va va costa foarte multi bani...si numic nu este sigur in justitie...in sensul ca si cu avocat ati putea pierde procesul...

Ca sa simplificati lucrurile ati putea sa nu va complicati si sa castige el procesul...
Si daca recunosc in instanta ca e tatal copilului nu voi mai pierde procesul?
eu nu vreau sa il recunosc pe el ca tata

Nu tine de dvs, el poate recunoaste copilul la starea civila, tocmai de aia nu are ce cauta in instanta.
Dvs cereti sa se respinga actiunea pt ca nu are capacitate procesuala pt stabilirea paternitatii !
mergeti la un avocat sa va lamuriti ce cere de fapt si pe ce isi intemeiaza actiunea. Puteti sa scrieti si aici.
Nu mai deschideti subiecte noi pe aceeasi tema.