avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1883 soluții astăzi
Forum Activitate dragos2015

Activitate dragos2015

Răspuns la discuția Gratiere
Nu! In forma actuala, gratierea nu se aplica pentru recidivisti!
Discuție Despre Gratiere
Buna ziua,

Din cate am observat, in legea gratierii sunt excluse pedepsele primite cu suspendare sub supraveghere, forma adopdata de comisia juridica fiind urmatoarea:
Art. 1
(1) Pedepsele cu inchisoarea, stabilite prin hotarari definitive, se gratiaza dupa cum urmeaza:
a. in intregime, pedepsele de pana la trei ani, inclusiv;
b. in parte, cu trei ani, pedepsele cu inchisoara aplicate de instantele de judecata mai mari de trei ani dar care nu depasesc zece ani.
(2) Nu se gratiaza pedepsele cu inchisoarea a caror executare a fost suspendata conditionat sau sub supraveghere, potrivit legii

Intrebarea mea este urmatoarea:

Avand in vedere forma aceasta, in cazul in care unui condamnat la o pedeapsa de 3 ani cu suspendare i se constata incalcarea conditiilor sub care i-a fost suspendata executarea pedepsei si apoi primeste, asa cum este normal, pedeapsa cu executare, putem spune conform legii ca i se poate aplica GRATIEREA, avand in vedere ca pedeapsa nu mai este cu suspendare, ci cu executare, pentru aceleasi fapte?

Va multumesc anticipat!

Discuție Litispendenta
Un judecator de la Tribunalul Bucuresti a pronuntat falimentul unei SA. Reprezentantii societatii au depus ordonanta presedintiala prin care au solicitat suspendarea hotararii, dar au facut-o gresit la prima instanta care si-a declinat competenta in favoarea Curtii de Apel. Avocatii societatii deschid un nou dosar, identic, de data aceasta la instanta competenta.

Intrebarea mea e urmatoarea: Curtea de Apel va judeca si va da o decizie in acest nou dosar deschis sau va invoca exceptia de litispendenta? Va multumesc anticipat!
Sunt unul dintre norocosii care si-au pierdut doar 1 zi din viata gandidu-se la absurditatile din formularul ITL001 pentru ca sa constate ca dupa ce ziua a trecut, totul s-a schimbat radical printr-o hotarare oficializata de aparitia in nr 208 al MO din 21.03.2016. Ce s-a schimbat? Faptul ca, in cazul cladirilor cu destinatie mixta, impozitul se calculeaza la fel ca pentru persoanele fizice, chiar daca firma are activitate la sediul social respectiv, dar cheltuielile cu utilitatile nu sunt inregistrate in sarcina operatorului economic. Acum intrebarile mele sunt urmatoarele: 1. Va fi schimbat formularul ITL001 care va fi adaptat modificarii?. 2. Daca raspunsul este negativ, cum trebuie sa-l completez pe cel actual avand in vederea modificarea survenita. Multumesc anticipat.
Am primit de la ANAF o somatie de plata pentru o datorie pe care am achitat-o deja prin transfer bancar. Este vorba despre o sentinta definitiva in urma careia am fost obligat la plata sumei de 500 de lei cu titlu de cheltuieli judiciare. Am achitat suma in contul Judecatoriei sectorului 1, instanta care a dat aceasta decizie la 18.12.2014, prin transfer bancar, pe data de 26.01.2015. Acum, primesc titlu executoriu insotit de somatie de plata de la ANAF Sector 4, prin care mi se cere sa platesc sau sa fac dovada platii sumei, dar in alt cont de trezorerie fata de cel la care am facut plata. Intrebarea mea este: Este suficient sa ma duc la ANAF sa le inmanez extrasul de cont care dovedeste plata sumei in contul Judecatoriei sectorului 1 sau trebuie sa fac contestatie impotriva titlului executoriu si a somatiei primite? Va multumesc anticipat!