avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1354 soluții astăzi
Forum Activitate Oana1116

Activitate Oana1116

Dar noi nu am ajuns sa semnam contractul cu OTIMMC , atunci platim pentru nimic?
Buna, am apelat la o firma de consultanta pentru a ne ajuta sa beneficiem de fonduri guvernamentale in speranta sa putem deschide o afacere ! Am facut cu ei un contract de prestari servicii , am platit un avans de 400 de euro si urma sa le mai platim 5 % din valoarea proiectului daca noi vom fi acceptati in cadrul programului , ceea ce sa si intamplat ! Dar , ei la inceput ne-au dat de inteles ca acei 5 % ni se vor deconta din suma pe care o sa o primim de la stat si din creditul care urma sa il facem (neavand bani sa ii punem , am apelat la credit ) , nu ne-au spus ca noi o sa trebuiasca sa platim din bani nostri acest comision ,inainte sa primim bani de la stat! In contract asa este scris , cei 5 % se vor plati dupa acceptarea in program !Dupa ce am fost acceptati , ne-am intalnit cu domnul consultant si atunci ne-a zis mai pe fata ca acum ca am fost acceptati , trebuie sa ii dam acel 5 % si noua o sa ne ni se deconteze dupa ce primim bani , am ramas super mirati , nu mi se pare normal , daca stiam asta de la inceput sau cel putin daca intelegeam ce vor sa zica ei , probabil ca nu acceptam ! Problema este ca noi am apelat la banca , am depus toate actele pentru credit si acolo poveste lunga si incalcita pentru ca traim in Romania , nu ne-au acceptat pentru ca trebuia sa mai ducem un girant de gradul I care sa gireze cu o proprietate pentru un credit de 10.000 de euro , pentru care garanteaza si statul(pentru ca asta presupune programul SRL-D , ajutor , cica ) si garantam si cu bunurile, deci mi se pare foarte absurd , inca nu gasesc explicatie #-o !!! Nu ne-au acordat creditul , deci nu putem deschide afacerea , am pierdut cei 400 euro avans la firma de consultanta , am pierdut inca nu stiu cate milioane pentru a scoate nu stiu cate chestii de la Registrul Comertului , am pierdut inca cateva milioane comisioane de consultanta la banca si acum cica ar trebui sa mai platim si cei 5 % firmei de consultanta X-( si noi nici macar nu putem deschide afacerea !!! Deci programul este Ajutor pentru Tineri Debutanta , nu vad unde este ajutorul , ca ne-au pus sa platim milioane si nu am facut nimic !!! As dori sa stiu ce se poate face cu firma de consultanta ? Nu mi se pare normal sa le dam 5 % din bani nostri si noi nici macar nu mai deschidem afacerea ! Multumesc
Răspuns la discuția Probleme vanzare autoturism
As vrea mai tarziu sa le platesc , nu acuma , asta e problema
Buna, mama mea a achizitionat o masina din Germania , am facut contract de vanzare cumparare ca sa mi-o vanda mie ! Eu am scos un rand de numere rosii si acum as dori sa vand masina mai departe , am gasit client , am facut contract de vanzare cumparare si din cate am inteles, trebuie sa ii dau si certificat fiscal ! Problema este ca fiscalul meu este incarcat cu niste amenzi , pe care nu le pot plati ! Ce e de facut ? Multumesc
As dori sa stiu daca sunt sub control , adica am avut proces , s a terminat si acum trebuie sa merg o data la 6 luni la judecatorie si as vrea sa merg in strainatate , trebuie sa anunt la judecatorie tot ? Adica sa le dau adresa de unde merg , trebuie sa le dau contract de munca ? Am poprire aici in Romania pe conturi si daca eu o sa le spun celor de la judecatorie si ei o sa imi ceara contractul de munca , atunci nu o sa trebuiasca intr un mod sau altul sa imi puna poprire pe salariu? Asta as vrea sa evit cumva ! Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Poprire salar
Va multumesc mult pentru raspuns
Discuție Poprire salar
Buna , as dori sa stiu daca lucri cu contract de munca in strainatate si in Romania ai poprire , se trag banii oricum ? Multumesc
Asta nu intelegeam ....la ce se refera titlu de obligatie de intretinere ? Daca persoana are un salariu mic si sta in chirie ? Adica , ma refer ca mai are si alte cheltuieli , nu se poate face ceva sa puna proprire mai mica ?
Va multumesc pentru raspuns
Povestea este mai lunga , cu cativa ani in urma parintii mei si au deschis o firma , a mers cat a mers ...si dupa aceea i au lovit criza si tatal meu a inceput sa faca niste chestii nu prea legale prin firma , ceea ce a dus la o acuzare de evaziune fiscala de destul de multi bani , plus acuzatia de inselaciune ! Firma era pe numele mamei mele , tatal meu fiind administrator ! A inceput un proces destul de lung si o perioada destul de najpa ... Sentinta a urmatoarea : "Admite recursul inculpaţilor, dispune casarea în parte a sentinţei penale atacate în ceea ce priveşte modalitatea de executare a pedepselor aplicate inculpaţilor,, a pedepselor accesorii şi a celor complementare. Dispune suspnedarea sub supraveghere a executării pedepselor de câte 3 ani închisoare aplicate fiecărui inculpat pe durata termenului de încercare de 5 ani. Pe durata termenului de încercare inculpaţii urmează a se supune unor măsuri de supraveghere. Respinge ca nefondat recursul declarat de partea civilă Statul Român prin ANAF"! Vroiam sa stiu si eu cat este legal sa se puna poprire pe salariul ? Eu stiam ca 33% este maxim , acum m am mai documentat unpic si am vazut ca se poate si 50% in caz ca "pana la 1/2 din venitul lunar pentu sumele datorate debitorului cu titlu de obligatie de intretinere sau alocatii pentru copii " ! Ce inseamna asta ? Va multumesc mult :frantic: