avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1863 soluții astăzi
Forum Activitate Alamarro

Activitate Alamarro

Răspuns la discuția Cheltuieli de judecata
Buna ziua ! Daca nu am solicitat cheltuirli de judecata in prima instanta, pentru ca nu au existat, pot solicita cheltuieli de judecata la apel ? Cererea a fost respinsa de instanta de fond iar la apel, pentru mai multa siguranta doresc sa fiu asistat de avocat. Multumesc !
Nu are relevanta. In instanta nu argumentezi cu articole din publicatii.
Nu scrie nicaieri ca se acorda DOAR pentru ani intregi. Poate doar pe site-ul CNPP. S-ar incalca principiul contributivitatii.
Buna ziua ! Stie cineva daca la acordarea sporului de vechime/stagiu, pentru perioadele lucrate in grupa II 11 ani si 11 luni si conditii speciale 9 luni , se pot valorifica si fractiunile de an ? Conform legii se acorda un spor de 3 luni pt. un an intreg gupa II si 6 luni pt. un an intreg, coditii speciale. Logic ar fi sa se valorifice procentual si fractiunile de an. Multumesc.
Va multumesc, aceasta era si ideea, datoriile sunt inregistrate dupa moartea unchiului meu, deci trebuiesc achitate de catrea mostenitorii sotiei supravietuitoare, decedata si ea intre timp.
Certificatul de atestare fiscala pt. un imobil, in vederea dezbaterii succesiunii, poate fi cu debit ?
Multumesc.
Răspuns la discuția Succesiune dupa unchi
Multumesc, asa mi se pare si mie normal.
Unchiul meu a decedat fara alti mostenitori in afara de mine si sotia supravietuitoare. Sotia supravietuitoare a decedat si ea fara a face succesiunea dupa unchiul meu. Acum, eu mostenesc 1/4 din proprietate si mostenitorii sotiei supravietuitoare restul. Trebuiesc facute practic 2 succesiuni, dupa unchi si apoi dupa sotie. Credeti ca e normal ca la prima succesiune eu sa platesc toata taxa de succesiune (pt. 1/2 din proprietate) desi eu mostenesc doar 1/4 ? Asa ar dori mostenitorii sotiei unchiului. Multumesc.
Deci in opinia dumneavoastra, oricine poate inchiria ceva ce nu-i apartine. Intr-adevar, meritati like !
Buna ziua, am aflat ca apartamentul din care detin si eu o cota, ca succesor, a fost inchiriat de o alta persoana cu drept de succesiune, in situatia in care in ciuda insistentelor mele, aceasta a refuzat sa facem dezbaterea succesiunii.
Din cate stiu, aceasta inchiriere este un act ilegal si evident ca un astfel de act nu a putut fi inregistrat la ANAF. Cred ca cea mai buna riposta din partea mea ar fi sesizarea ANAF pt. eveziune fiscala. Si eventual organele de politie, pt. ca cine locuieste in acel apartament, nu are acest drept. Ce parere aveti ? Multumesc.