avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Activitate cela04

Activitate cela04

Daca am 40 h/sapatamna lucrate si imi dau acordul pentru inca 16h suplimentare ( sambata si duminica) platite cf. CCM cu un spor de minim 75%, mai beneficiez de cele 48 h de repaus cf. legii? Alte 48 ore in plus de cele care mi se cuvin.
P.S.
Nu angajatorul m-a obligat sa fac ore suplimentare ci eu am mi-am dat acordul la intrebarea lui ( vreau sa fac ore suplimentare ?) , el oferindu-mi posibilitatea de a muncii in plus, si tot el sa ma remunereze pt. munca prestata.

As dori sa stiu care va fi cota tva pt. bunurile de larg consum care se va aplica de la 1 iAN 2016
Discuție zi de repaos
In cazul in care am lucrat 7 zile din 7 cate 8h/zi, iar sambata si duminica au fost considerate ore suplimentare si remunerate in conformitate cu CCM, mai trebuie sa mi se cuvina 2 zile libere neplatite considerate zile de repaos in temen de 14 zile lucratoare? s-a dat o zi libera neplatita spunanduni-se ca aceasta va fi ulterior recuperata.
Daca am lucrat in luna sept. doar 11 zile lucratoare , iar celelalte zile din luna nu am muncit nicaieri, am dreptul la deducerea personala + o persoana in intretinere si ce cuantum ar avea aceasta la un salar brut de 1150 ron?
Discuție Punct de lucru
O societate are punct de lucru la o adresa cu contract de inchiriere incheiat cu o societate. Cladirea inchiriata are P+1. Din anumite motive, spatiul respectiv va fi impartit. Parterul ramane la o persoana fizica, iar etajul la PJ.
Intrebare: Voi incheia contracte de inchiriere cu cele doua parti. Va trebui sa-mi deschid inca un punct de lucru desi societatea functioneaza la fel ca inainte, avand o singura gestiune, o singura casa de marcat...?