avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate Roxana341

Activitate Roxana341

2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Parerea mea in calitate de utilizator, sotie si mama este urmatoarea. Va aflati intr-o situatie delicata, legea nu va poate ocroti prea mult sichiar si cu ordin de restrictie fostul sot ramane un pericol pentru dvs si cei apropiati tocmai de aceea sfatul meu este sa va indepartati de aceasta persoana cu probleme psihice. Dati spre inchiriere apartamentul proprietate personala si mutati-va cu chirie in alta zona a orasului. Restrangeti informatiile catre cunostintele comune. Discutati cu actuala lui sotie si povestiti-i tot ceea ce face el sugerandu-i discret ca poate avea probleme mari. Cred ca o parte din obsesia lui este legata si de acel credit la Provident, daca aveti posibilitate financiara si nu este prea mare suma, platiti-l dvs. In acest fel poate scapati de nebun si va recastigati linistea. Incercati sa ii limitati accesul cat mai mult la toate informatiile personale, unde cantati, unde va mutati, gradinita copilului etc. Sper ca v-am ajutat cu un mic sfat,
Toate cele bune,
Roxana
Va multumesc mult pentru raspuns
Buna ziua
Prietena mea are o problema si va roaga sa o ajutati cu sfaturi. Acum 10 -11 ani a avut un card de credit de cumparaturi de valoare mica. A platit o parte din suma imprumutata dar dupa aceea a parasit tara. Dupa o perioada mare de timp a revenit in Romania iar acum este hartuita constant de o firma de recuperare care se pare ca au cimparat dosarul de la vechea societate de credit. I-au majorat datoria initiala de la 300 de ron la 2000 de ron si o ameninta cu executarea silita. Intrebarea ei pentru dvs este daca se mai poate executa aceasta datorie avand in vedere ca exista posibilitatea prescrierii ei dupa atata timp.10 ani. Si ea a refuzat sa achite vreo transa catre ei( firma de recuperare). Va multumesc mult pentru raspunsuri
Vamultumesc mult pentru raspunsuri. Va doresc o zi minunata!
Buna ziua
Am nevoie de ajutorul dumneavoastra cu niste sfaturi. Mama mea a decedat acum o luna de zile si a ramas in urma ei un credit de nevoi personale de 4000 de ron. Creditul nu era incheiat cu garantie, asigurare de viata sau codebitor. Avand in vedere ca nu se va deschide nici o succesiune dupa mama mea, eu pot fi obligata de banca sa ii platesc datoria? Mai doresc sa spun ca mama imi cedase apartamentul in urma cu ceva timp prin contract de vz cu uzufruct. Dupa moartea ei am intrat in drepturi. Deci, eu pot fi obligata de banca sa ii platesc datoria avand in vedere ca nu se va deschide nici o succesiune? Astept sfaturile dvs. Va multumesc mult. Elena M
Răspuns la discuția Contract de inchiriere Anaf
Buna ziua
Multumesc mult pentru raspuns. Din pacate cu succesiunea e un pic mai complicata treaba si de durata. Ma interesa poate sa reusesc intr-un fel sa inchiriez apartamentul cu forme legale. Daca stiti cumva vreo varianta, va rog frumos sa ma sfatuiti.
Multumesc mult
Buna ziua
As dori sa stiu daca pot inregistra un contract de inchiriere la Anaf in cazul in care situatia este urmatoarea. Apartamentul este detinut in cote egale de mine , sora mea si mama mea( decedata). Nu am facut suplimentul la succesiune dupa mama mea pentru a ne reveni si partea ei. Cum pot inregistra un contract de inchiriere doar din partea noastra( eu si sora mea). Eventual doar pe numele meu si sora sa imi dea procura de proprietar delegat. Mentionez ca mama mea este si ea trecuta pe rol la impozit. Sau cum pot face cu contractul? Va multumesc mult pentru ajutor. Roxana
Răspuns la discuția Ajutor- succesiune complicata
Buna ziua,
Va multumesc din suflet pentru raspuns.
Situatia sta astfel, dupa moartea bunicului am deschis ambele succesiuni succesiv, la bunicul am ramas mostenitoare pe partea lui, eu si sora mea, nepoatele, dar la bunica certificatul de mostenitor este pe numele bunicului , parte care ne-a revenit noua, si al mamei. Acum trebuie sa deschidem un supliment al succesiunii dupa mama. Sucesiunea initiala dupa mama, il cuprindea si pe tatal vitreg care era in viata la acea data. Acum daca mama a murit acum 10 ani, chiar nu pot sa inteleg de ce tatal vitreg mosteneste din partea bunicii?
Mai mut decat atat, mi se pare anormal ca fratii lui sa aiba cota la apartamentul bunicilor mei.
Si eu ce sa fac? Sa le dau o suma de bani sa renunte la drepturile succesorale sau sa ii despagubesc, partaj succesoral? Si mai trebuie o noua succesiune dupa tatal vitreg ca sa vad care sunt mostenitorii lui pe acea cota din apartament?Altfel cum sa le dau banii?
Eu nu am calitatea legala de a deschide aceasta noua succesiune. Nu ii cunosc si nu am acces la actele tatalui vitreg.
Imi cer scuze daca am insistat si va multumesc mult pentru timpul acordat,
Cu stima, Roxana
Răspuns la discuția Ajutor- succesiune complicata
Va multumesc mult pentru raspuns.
Răspuns la discuția Ajutor- succesiune complicata
Va multumesc mult pentru raspuns. Ma interesa in mod deosebit daca fratii tatalui vitreg(decedat) au dreptul la apartamentul bunicilor din partea mamei si cum sa deschid succesiunea daca unul dintre mostenitori este decedat.
Multumesc inca o data,
Cu stima, Roxana