avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate dumitruh

Activitate dumitruh

Suedia.

trandafir2 a scris:

In ce tara? In principiu ar trebui incuviintata o executare silita pentru obligatia de plata si pusa in executare.

Buna seara,

Ma confrunt cu urmatoarea dilema:

Ma gasesc peste hotare, am contractat un imprumut la banca si am achizitionat o casa.

M-am apucat alaturi de alti asa-zisi amici sa o renovam, iar cand sa fie totul gata, unul dintre ei a incercat sa aprinda semineul cu benzina...
Urmarea:casa s-a facut scrum.
Asigurare nu am deoarece nu era facuta inspectia finala.

Amicul a fost condamnat de politia de aici cu suspendare si a fost obligat sa faca un act legalizat ce tine loc de obligatie de plata.

Cand sa iau legatura cu el, prinde hotul, scoate-i ochii.

A fugit bine-merci in tara si nu mai dau de el.

Ce pot face? Sa ma adresez ambasadei de aici sau anaf-ului din tara?
Orice sfat este binevenit.

Cu stima,


Buna ziua!
Am primit o amenda pentru stationare neregulamentara pe un drum secundar, unde se parcheaza de la "facerea lumii" de la Politia Locala Bucuresti. Genul de amenda contraventionala pe care a gasesti dimineata pe parbriz. De contestat pe motive concrete nu prea e loc, masina era la mai putin de 25 metri de coltul intersectiei, insa care sunt atributiile Politiei Locale in materie de contraventii rutiere, sunt mai multe incercari de modificare a legislatiei (legea 155, OUG 195) si o hotarare a Curtii Constitutionale de neconstitutionale a acestui tip de activitate, care ar trebui sa fie in atributiile Politiei Rutiere.
Este legal o astfel de activitate a Politiei Locale?
Multumesc!
Răspuns la discuția amenda politia locala
Ok, accept raspunsul dvs. fara niciun dubiu.
Chiar as fi platit contraventia daca as fi fost cel putin instiintat sau mi s-ar fi comunicat pe orice cale despre existenta ei. Insa, in lipsa oricarei hartiii si in asteptarea primelor 6 luni maxime pt primirea prin posta/curier a PV...
Răspuns la discuția amenda politia locala
Amenda tine de directia de taxe si impozite locale,, nu de administratia fiscala.
Fiind vorba de doua sectoare distince (cel de domiciliu si cel pe raza caruia s-a constatat amenda), e un joc de ping-pong. Sectorul de domiciliu "nu stie, nu cunoaste", iar cel in cauza nu mi-a raspuns la solicitare....
PV-ul in cauza nu a fost semnat de subsemnat.
E ceva care imi scapa?

Buna ziua!
Am o mica nelamurire legata de o amenda pentru parcarea neregulamentara de la Politia Locala.
Intamplarea este veche de mai bine de doi ani, timp in care nu am primit nicio instiintare/ recomandata sau alt tip de hartie oficiala despre existenta unui PV.
Ei, acum cand am incecat sa imi achit impozitul pe casa si auto, d-na de la ghiseu mi-a amintit de existenta sa si de faptul ca, createle vechi se sting primele, inaintea celor de data recenta.
Ce-i de facut?
Tot pe acest site am citit despre datoriile nefiscale si espre faptul ca se anuleaza dupa 3 ani. Se poate face o similitudine intre cazul de fata si anularea amenzii de facto, dupa perioada de timp amintita.
Sau se poate merge pe calea clasica de contestare sau cerere de anulare la tribunal?
Multumesc!
Răspuns la discuția contestare amenda
ok, inteleg. dar daca nu am primit nici pv prin posta in termenul de 6 luni?
Eu practic pot plati amenda doar pe baza unei hartii vagi emisa de directia taxe si impozite la primaria sectorului de domiciliu, desi amenda este inregistrata in alt sector fara sa am nicio dovada a existentei sale.
Buna ziua!
Mi-a fost ridicata masina pentru o stationbare neregulamentara in 2013, am achitat cv pv ridicarii autovehicului la firma ce se ocupa de ridicarea si depozitarea masinilor. Toate bune si frumoase, timp de 2 ani de zile nu am primit nicio notificare,scrisoare,pv cu privire la acest lucru, iar acum figurez in cadrul directiei de taxe si impozite pe domiciliul de sector cu o amenda datata din anul 2013, neachitata, mai mult ca sigur amenda despre ridicarea masinii.
Un articol de lege spune ca daca nu primesti in termen de 6 luni orice fel de notificare a pv acesta poate fi constestat.
Acum, daca masinile parcate ilegal nu mai pot fi ridicate, conform unei hotarari a Curtii de Justitie, hot a Consiliilor Locale din 2006, poate fi anulata in instanta amenda pe baza celor 2 argumente, si daca da care ar fi pasii.
Multumesc!