avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate DASCALESCUD

Activitate DASCALESCUD

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Codul Rutier '' Art.87.
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o îmbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.''
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Drumul între tarlale se consideră drum public?! Că altfel nu-mi explic ce treaba a avut poliția locală cu domnul respectiv. Și ,,cyan'' - mai ușor cu miștoul pe forum! Totuși este un forum avocatnet și nu unul gen Divertis sau Vacanța Mare. Mai bine răspundeți-i omului dacă faptul că a condus beat pe cămp, în pădure, într-o parcare, este infracțiune?
Răspuns la discuția Probleme grave cu banca
Problema Dvs. nu este cu o banca ! "ERB Retail Services este o institutie financiara non-bancara, ... pe piata creditelor de consum din Romania, specializata in acordarea de finantari la punctele de vanzare comerciala si in emiterea de carduri de credit."
Este posibil ca dupa atata timp, ERB sa fi vandut creanta la o firma specializata in recuperare ... Nu cred ca dupa ce au trecut 5-6 ani de la constituirea datoriei, va mai poate executa cineva!
Doamna administrator în cauza este cumva membru al Asociației Dvs? sau locatar în condominiu? Pt. ca altfel nu-mi explic: " ... şi-a dat demisia datorită insultelor aduse de actuala administratoră, ce a fost angajată pe 08.04.2015 " . Care a fost motivul conflictului dintre cei doi de s-a ajuns la insulte? Cumva greșeli la calcularea listelor de plata? Un membru al asociației sau un locatar din bloc poate solicita oricând o expertiza contabila, pe banii lui ...
cauta pe net calculator online asigurare RCA ; calculator online asigurare casco ( calculator_casco )

Daca aduci masina din afara Romaniei treb. sa iei in calcul timbrul de mediu - gasesti pe net calculator-taxa-auto . Obligatia achitarii timbrului de mediu este si in cazul achizitiei in Romania a unui autovehicul rulat pt. care nu s-a achitat taxa specială sau taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule,

P.S. - taxa ( timbrul de mediu) pt. un Golf 5 , 1.4 ,produs prin 2006-2007 este de peste 2000 EUR