avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Activitate gabrieltgg

Activitate gabrieltgg

buna dimineata. situatia in fapt se prezinta astfel:Casa cu doua apartamente si proprietari diferiti , persoane fizice.Apartamentele sunt despartite (DELIMITATE) de un perete, acoperisul casei fiind comun peste ambele apartamente .Unul din proprietari , se hotaraste sa deschida spatiu comercial (VANZARE MATERIALE SI INSTALATII SANITARE) in camerele pe care le detine , facand modificarile necesare activitatii viitoare.Modifica peretii interiori , mai exact ii desfiinteaza, lasand doar stalpi de sprijin.Lucrarea este spre final dupa ce se poate vedea din exterior , iar intrebarea celuilalt proprietar vecin (perete in perete) ar fi: activitatea comerciala se poate incepe fara a fii avizati , intrebati vecinii din imediata apropiere? E totusi o strada importanta si locuinte , nu e necesar de acorduri , autorizatii de functionare?
va multumesc mult....
Situatia se prezinta astfel:Am de recuperat taxa auto in rate pe 5 ani.S-a incasat prima transa , iar intrebarea este ;cum sa procedez , daca e posibil , compensarea acestei valori ramase , cu impozitul anual datorat pentru autoturism , catre primarie. multumesc.
Răspuns la discuția impozit auto
da printr-o instiintare de plata primita recomandata de circa o saptamana.
Răspuns la discuția impozit auto
sa achit ....amenda...e totusi aproape 600 lei. ce inseamna sa fiu executat silit?de catre cine?si de ce nu am fost executat silit pana acum?Am fost azi la primarie sa platesc cei 56 de lei impozit auto pentru 2016 si nu s-a putut incasa deoarece nu permite calculatorul !!! totusi nu pot invoca prescrierea? sau alte demersuri sa scap de ramasita din 2006 ?Functionarul insista ca nu permite calculatorul descarcarea impozitului auto pentru 2016. Am cerut si contul pentru a face plata prin virament bancar dar degeaba...
Răspuns la discuția impozit auto
tot nu imi este clar cu tot respectul. au trecut atatia ani , nu cunosc natura amenzii de circulatie din 2006 , iar impozitul auto a fost platit an de an, masina fiind inregistrata din anul 2001. la primarie nu sunt alte datorii in afara de amenda circulatie din 01.01.2006 2006.ce demersuri sa intreprind pt a solicita prescrierea... multumesc .
Discuție impozit auto
imposibilitatea achitarii impozitului din cauza amenzi circulatie din 2006
multumesc....in prezent se incaseaza 1200 lei dar la inceperea serviciului{chiar mai devreme}se suspenda plata indemnizatiei nu?
solicit raspuns la situatia cand concediul de ingrijire copil pana la 2 ani se intrerupe in luna a 19- a pentru a reveni la locul de munca,E nevoie de a fi anuntate anumite institutii?multumiri...
buna seara. sunt vecin cu o persoana dificila in comunicare. este vorba de o situatie aparuta ulterior cumpararii unei case si curte , cu perete comun cu actualul vecin.acesta deschide o activitate comerciala in curte proprietetea lui unde construise o cladire , instaleaza poarta automata de acces fara sa ma anunte iar eu nu mai am posibilitatea sa ajung la garaj si gradina proprietatea mea.mentionez ca , actul la notariat este cu mentiunea "drept de servitute".prin activitatea comerciala desfasurata de vecin este mereu galagie si trafic auto prin interiorul curtii. ce demersuri ma sfatuiti sa incep.de la proprietar<vecin> am cerut o cheie sa am acces in curte cand doresc.multumesc si astept sugestii.