Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de servitute

buna seara. sunt vecin cu o persoana dificila in comunicare. este vorba de o situatie aparuta ulterior cumpararii unei case si curte , cu perete comun cu actualul vecin.acesta deschide o activitate comerciala in curte proprietetea lui unde construise o cladire , instaleaza poarta automata de acces fara sa ma anunte iar eu nu mai am posibilitatea sa ajung la garaj si gradina proprietatea mea.mentionez ca , actul la notariat este cu mentiunea "drept de servitute".prin activitatea comerciala desfasurata de vecin este mereu galagie si trafic auto prin interiorul curtii. ce demersuri ma sfatuiti sa incep.de la proprietar<vecin> am cerut o cheie sa am acces in curte cand doresc.multumesc si astept sugestii.
Faceti o Notificare scrisa trimisa vecinului cu scrisoare recomandata cu valoare, nota de inventar si confirmare de primire.
Daca nu va intelegeti, actionati-l in judecata pt."obligatia de a face" (a va permite accesul)
legalmgm, utilizator
După câte ați spus -vecinul are curtea, proprietatea lui, în care își deschide o afacere comercială.
-în actul notarial al d-voastră este menționat drept de servitute. În folosul cui este acest drept și pe proprietatea cui s-a stabilit această servitute,(care este fondul aservit) lungimea , lățimea și modul de folosire a acesteia.
După ce arătați concret aceste lucruri se pot da oarecum , soluții