avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Activitate vioricanegulescu

Activitate vioricanegulescu

Am fost instiintata telefonic de firma de recuperare,ca la suma ramasa de plata din dosarul de executare mi s au adaugat inca 600 lei ,rata inflatiei,precizind ca asta este legea acum.As vrea sa stiu daca este adevarat,iar daca nu ce as putea sa fac?
Multumesc pentru raspuns!
Sotul meu are pensie de invaliditate de 500 lei plus 140 lei de la asig sociale pt a putea avea minimul garantat.Intrebarea mea este de ce nu poate beneficia de medicamente compensate 90%,medicul de familie spunand ca pensionarii pe caz de boala nu beneficiaza de aceaste lege .Multumesc pentru raspuns.
Buna ziiua! As vrea sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu legea 170/2016.Am certificatul de inmatriculare cu cod caen 5610 ,iar certificatul constatator pt punct de lucru volant cu cod caen 4782,dar este trecut si codul 5610,cod in baza caruia nu desfasor nici o activitate eu comercializand doar confectii deci folosesc doar codul 4782.Imi puteti spune daca intru in categoria celor care trebuie sa plateasca impozit specific sau merg incontinuare pe impozitul pe venit de 3% (nu am angajati).Va multumesc frumos pentru raspuns
Daca eu am o firma la adresa unde locuiesc care are sediul social expirat de 6 ani,firma pe care nu mai desfasor nici un fel de activitate tot de 6 ani dar care nu este dizolvata mai trebuie sa depun formularul ITL001.Va multumesc pentru raspuns
Buna seara,am avut un srl care s-a dizolvat in 15 noiembrie 2006 la cererea ONRC la tribunalul Bucuresti lucru care mi s-a comunicat si mie in scris.Azi primesc de la o firma de reorganizare judiciara si a falimentului ca s a inceput deschiderea procedurii de lichidare a firmei conform rezolutiei din 2015 pronuntata de onrcsi ca trebuie sa ma prezint cu actele pe 2012,2013,2014,si ca neprezentarea mea duce la obstructionarea activitatii lichidatorului facandu-ma vinovata de infractiune de bancruta frauduloasa.Intrebarea mea este daca in termenul prevazut de lege nu s-a numit lichidator firma nu s a lichidat din oficiu pt ca au trecut 9 ani de la dizolvare iar eu nu am acte pe anii care mi se cer pt ca normal nu am mai functionat.As dori un sfat ce sa fac daca sa ma prezint la ei sau nu Va multumesc
Răspuns la discuția Tamponare in parcarea unui hotel
Va multumesc frumos pentru raspunsurile date
Răspuns la discuția Tamponare in parcarea unui hotel
da, i s-a intocmit pv cu art 79 suspendarea pc pe 30 zile, amenda 4 puncte=420 lei, s-au restituit placutele care se observau ca au fost rupte din suruburi,am dat asigurarea si maine urmeaza sa duc chitanta de la amenda si sper sa nu il mai vad niciodata pe acest om




















Răspuns la discuția Tamponare in parcarea unui hotel
nu era vorba de ascunderea vinovatiei ci de faptul ca organul de politie a facut un abuz luandu-mi nr de pe masina si amanand intocmirea pv 6 zile .Oricum azi am rezolvat dupa ce am fost la el si i-am spus ca legea este peste tot la fel si fapta fetei mele se incadreaza la art 79,ca m-am informat la politia rutiera si ca el incalca legea neintocmindu-mi pv,obligandu-ma sa platesc dauna provocata celuilalt sofer in conditiile in care am asigurare si aberandu-mi cu dosar penal si amenda de 2000 lei

Răspuns la discuția Tamponare in parcarea unui hotel
Multumesc frumos pt raspuns ,asta si vreau sa intocmeasca pv si sa dau asigurarea numai ca politistul respectiv ma tot plimba si nu imi face pv plus ca mi-a luat nr de la masina nu stiu in ce baza si nu mi la restituit
Răspuns la discuția Tamponare in parcarea unui hotel
autoturismul se afla si se afla si acum in parcarea hotelului Terra din statiunea Neptun ,este o parcare inprejmuita de un gard fara nici un indicator de circulatie Din acest motiv sunt derutata daca se considera drum public sau nu