avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1860 soluții astăzi
Forum Activitate adania

Activitate adania

nu are nimic la baza,referitor la miine sau la cum e ingrijit si educat copilul, din ce inteleg eu,in baza faptului ca la 10 ani, e obligat sa mearga in tribunal sa spuna ca va locui cu el,pur si simplu, Copilul nici nu vrea sa mearga in tribunal,nu vrea si nu a vrut vroeodata sa nu mai stea cu mine, ni inteleg ce ar castiga fostul cu asta. Copilul nu vrea sa fie ascultat,e ceva ce putem face?
el nu trebuie sa prezinte niste probe,dovezi,motive pt a face asta? fara nici un motiv ne poarta pe drumuri, ne deschide actiuni,trece peste cuvantul copilului,ca ce? ce poate castiga ? mie mi-a deschis dosar penal,copilul a vrut sa il duca anul trecut la NPI - neuropsihiatrie infantila ca cica facea pe el,desi cu mine,cu mama,la scoala ,nu s-a intamplat asa ceva, cand m-am opus mi=a facut plangeri si la dgaspc si asist sociala si a plecat din tara.
Chiar nu se poate face nimic,nu exista nici o metoda de a pune capastru indivizilor de genul asta?
Am omis sa spun ca anul trecut tatal i-a spus copilului ca ,atunci cand va implini 1o ani este OBLIGAT, sa mearga la tribunal sa declare ca vrea sa stea definitiv la el. Eu am discutat cu copilul despre OBLIGATIILE pe care i le atribuie taica-su, ca nu are nici o obligatie la nici o varsta,cu fostul nu am discutat subiectul, ca stiu.rezut
Am crezut ca lucrurile au intrat cat de cat in o oarecare normalitate ca sa imi spuna ieri copilul ca ,atunci cand va veni in tara fostul,fiind plecat pe un tir, il va duce la tribunal sa spuna ceea ce ii dicteaza el,anume sa ma paraseasca pe mine si sa stea la el,acest lucru fiind conditionat de faptul ca altfel,SE SUPARA pe copil
Ce se poate intampla,ce pot face eu? Am fost hartuita de 6 ani incontinuu de individ,acu a gasit aceasta cale,cu copilul si obligatiile copilului in tribunale, ma poate ajuta cinev:a
Buna ziua,am o ma.re intrebare si grija, as avea nevoie de putin sprijin Sunt divortata,am un copil de 10 ani care este in grija mea,incredintat de tribunal,impreuna cu tatal copilului avem custodie comuna.De cand am divortat,am avut n probleme cu tatal,fel de fel de plangeri,sesizari,actiuni, inclusiv plangere penala toate in defavoarea mea si a copilului.
De putin timp am incercat sa aplanez aceste conflicte ,i=am dat voie s a ia copilul in asta vara cand nu a avut program de vizita, l=a luat si in alte zile ,cand a vrut, chiar am constatat o oarecare imbunatatire a relatiilor intre noi,ca sa aflu acum de la copil ca i-a spus ca pt asta merge pe tir, sa mearga cu copilul la tribunal si sa il ia de tot de la mine,sa stea definitiv la el.
AM INGHETAT CAND AM AUZIT.
Precizez ca el are de cand am divortat alta familie, sta in concubinaj cu o femeie cu copil,nu are si nu a avut servici stabil si are un apart de 2 camere mic al carui proprietar e.
Eu sunt singura, stau la anl, 2 camere,mult mai mare decat al lui si sunt salariata ,inspector in o institutie de stat.Copilul este ingrijit de mine si mama mea,e la un liceu de muzica,face pian si este premiant,de fb.
La ce ma pot astepta?? ce poate face el si cum ma pot apara eu?
Copilul nu vrea sa auda de stat la el,dauria luir se teme de furia lui cand spune nu.
Rog ajutor.
Răspuns la discuția majorare pensie intretinere
in suma fixa din anul 2009, atunci a declarat ca nu realizeaza venituri
pot cere si plata pensiei pe luna in curs,sa fie facuta pana la sf lunii? nu am niciodata vreo siguranta a datei, trimite si dupa 2 luni,
actiunea nu e scutita de timbru?
ce acte trebuie depuse odata cu cererea pentru majorarea pensiei de intretinere?
....fostul sot ,dupa ce a fost in concediu 2 sapt cu copilul nostru,la revenire a afirmat ca ,nu a specificat cat, copilul a facut incontinuu treaba mare pe el, nu doar atat.,ci si ca i-a spus copilul ca si acasa si la bunica lui face la fel,fapt neadevarat.
A mers si a scos o trimitere ,de la alt dr,dr copilului de familie fiind in concediu,pentru o dr psihiatrie pediatrica,mintindu-ma ca este urolog in probleme interne,pentru copii.Am fost azi cu el acolo, am spus doamnei dr ca nu am venit pt consult p[sihiatric,cu trimitere scoasa de taica-su de la alt dr decat al nostru,pe baza afirmatiilor sale d-na a fost foarte draguta si ne-a trimis la pediatrie, sa faca o ecografie abdominala si ceva analize la scaun. Cand i-am spus tatalui sa asteptam sa vina dr nostru din concediu, a sarit de 10 metri in sus ca nu are TIMP sa astepte.:O ...m-a amenintat chiar ca daca copilul nu face scaun pana maine dim,stie el ce sa faca, merge la politie sau ceva de genul.
Mentionesz ca asta e la ordinea zilei,amenintari cu toate institutiile statului, domnul nefiind angajat nicaieri
As vrea mult sa stiu ,legal, juridic,ce urmareste acest individ?
Ce vrea sa obtina, de ce insista sa faca copilului examen psihiatric doar pt ca ,in cateva zile,copilul a facut pe el,zice el,in un loc strain,cu persoane straine? mentionez ca situatia noastra e descrisa pe larg in topicul meu cu hartuirea morala.









Răspuns la discuția Hartuirea morala in legislatie
daca se va ajunge voi merge,evident ,am discutat asta aseara,am scris mai sus,l-am intrebat ce fel de doctor e si m-a mintit in fata
Răspuns la discuția Hartuirea morala in legislatie
am avut parte de consiliere,ca parinti,eu am cerut acest lucru, la inceput a refuzat,apoi a acceptat si pe tot parcursul sedintelor a luat in deradere si psihologa si directoarea centrului,ca in cele din urma sa ceara sa se sisteze consilierea pe moriv ca isi pierde timpul acolo.
Răspuns la discuția Hartuirea morala in legislatie
Da,ce sa spun,pareri si pareri, acu sincera sa fiu nu sunt de acord nici cu custodia comuna,nu pentru ca nu ii dau sau nu i-am dat voie sa se implice impreuna cu mine in tot ce tine de copil,ci pentru ca e o noua modalitate de a spune da unde eu spun nu( tatuaje,ras in cap,stat toata ziua pe tableta si playstation) si nu unde eu spun da( studiat pian,dat undeva la un sport,citit,si altele), a strigat ca nu l-am lasat eu sa se implice,cand eu am tras efectiv de el la toate activitatile.
Si da,consider ca mama este cea care isi poate da cu parerea in privinta lui,mama cunoaste copilul,mama nu a dormit cand a fost bolnav,mama s-a lipsit pe ea sa aiba el,mama a plans cand a plans si el,nu tata!!!! Tata a plecat de acasa la 3 ani ' sa-si traiasca viata', a facut numai probleme,venea beat,suna beat,ma facea in tot felul in fata copilului,cele mai jalnice adjective, nu a contribuit cu nimic in ani de gradinita si scoala,nu a cumparat hainute,medicamente,ca stie el ca pt copii totul e gratis.
Si,dintr-o data, are dreptul la custodie comuna, ce sa vezi,. una din cele mai bune idei legislative promulgate, si incepe petrecerea- doctorita de 9 ani de familie a copilului e o proasta,ce stie aia,aia e dr? eu sunt o nesimtita ca in loc sa las pensia pe iulie sa duca copilul la mare,a trebuit sa trimita,ca el,SPRE DEOSEBIRE DE MINE, se intereseaza de copiol,si e PE PRIMUL LOC!!!!!!!!!!!!! asta in ideea in care a mers la 2 psihologi pana acum si eu am ajuns la parchet din cauza concubinei cele iubitoare,mamoase si plina de abnegatie pe care a cautat-o si gasit-o cat eu aveam doar grija copilului.
Si atunci,intreb,..........pentru ce sa accept cu draga inima sa avem aceleasi drepturi?
Stie el mai bine ce are copilu,ce ii trebuie? Dintr-o data eu sunt un zero,habar nu am ce e cu copilul,e cocosat si nu vad,face pe el numai la tata,dar cand am intrebat ce program a avut cat a fost plecat mi-a trantit ca nu imi da el mie explicatii.
Deci, cati suntem 'ingeri' si cati demoni?