avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1457 soluții astăzi
Forum Activitate ciprianilie35

Activitate ciprianilie35

revin pe acest subiect cu intrebare daca in conventia de partaj fosta sotie preia toate drepturile dar in primul rand obligatiile creditului pt constr unei case ,adica plata ratei,in schimbul cedarii mele a jumatatii de teren pe care s-a construit casa,dar banca nu recunoaste aceasta intelegere tinanduma si pe mine in acest credit ,cu toate ca fosta sotie plateste ratele,blocandu-mi orice viitoare creditare pana la finele acestui contract,se poate cere refacerea partajului?
Discuție custodie comuna
buna ziua,cer din nou consultarea d-voastra specilizata si intreb ce as putea sa fac in cazul in care mama copilului meu la divort a spus ca ramane la adresa de resedinta cu baietelul pana-si va termina casa aflata la rosu iar dupa 3 luni renunta la resedinta si se muta la acea locatie care este un santier si neintabulata fara sa-mi dau acordul in privinta copilului ramanand in buletin cu adresa de dom de la casa mea de la tara, iar din cauza casei neterminate locuiesc la vecinii de curte comuna care sunt parintii ei traind in conditii destul de grele copilul dormind cu bunica si mama in pat s.a.m.d iar pe deasupra mama imi duce copilul si pe la locuinta noi ei cuceriri riscand ca baietelul sa vada sau surprinda tot felul de gesturi sau manifestari care sa-l debusoleze.Si pe acest subiect vreau sa va intreb daca e normal sa-mi duca copilul in ap acelui barbat cat si la plimbari in parc etc?va multumesc frumos
multumesc,dar totusi nu exista nici o prevedere punctuala cu privire la acest aspect?
in cazul custodiei comune cu domiciliul copilului la mama, in cazul in care pleca cu copilul in concediu cateva zile mama are obligatia sa ma anunte si pe mine ca tata perioada si locatia unde pleaca copilul(in tara nu in afara)?
buna ziua ,cum se poate face renuntarea sau schimbul de bunuri mobile obtinute inaintea casatoriei de unul din soti cu alte bunuri imobile si mobile obtinute in timpul casatoriei,adica eu renunt la un teren si la autorizatia de constructie cu constructia in rosu aflata pe acel teren in timpul casatoriei in favoarea fostei sotii iar ea sa renunte in favoarea mea la unele bunuri mobile gen mobila,electrocasnice cu care ea a venit inaintea casatoriei,multumesc