Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj bunuri comune la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj bunuri comune la notar

revin pe acest subiect cu intrebare daca in conventia de partaj fosta sotie preia toate drepturile dar in primul rand obligatiile creditului pt constr unei case ,adica plata ratei,in schimbul cedarii mele a jumatatii de teren pe care s-a construit casa,dar banca nu recunoaste aceasta intelegere tinanduma si pe mine in acest credit ,cu toate ca fosta sotie plateste ratele,blocandu-mi orice viitoare creditare pana la finele acestui contract,se poate cere refacerea partajului?
Banca nu poate fi obligata sa recunoasca partajul voluntar facut la notariat.

Singura posibilitate pentru "obligarea" bancii ar fi un partaj de bunuri comune facut in instanta, in cadrul careia sa fie introdusa si banca ca intervenient fortat.

Se va obtine astfel o hotarare judecatoreasca in care fiind parte si banca, aceasta ii va putea fi opozabila.
Un astfel de partaj il faceti cu acordul bancii. Sau, cum ziceam de atatea ori aici, o refinantare doar pe numele unui sot.