Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie comuna

buna ziua,cer din nou consultarea d-voastra specilizata si intreb ce as putea sa fac in cazul in care mama copilului meu la divort a spus ca ramane la adresa de resedinta cu baietelul pana-si va termina casa aflata la rosu iar dupa 3 luni renunta la resedinta si se muta la acea locatie care este un santier si neintabulata fara sa-mi dau acordul in privinta copilului ramanand in buletin cu adresa de dom de la casa mea de la tara, iar din cauza casei neterminate locuiesc la vecinii de curte comuna care sunt parintii ei traind in conditii destul de grele copilul dormind cu bunica si mama in pat s.a.m.d iar pe deasupra mama imi duce copilul si pe la locuinta noi ei cuceriri riscand ca baietelul sa vada sau surprinda tot felul de gesturi sau manifestari care sa-l debusoleze.Si pe acest subiect vreau sa va intreb daca e normal sa-mi duca copilul in ap acelui barbat cat si la plimbari in parc etc?va multumesc frumos
Stimate domn, autoritatea părintească comună nu înseamnă izolarea completă a minorului de anturajul unuia din părinţi şi nici arestul la domiciliu a părintelui rezident, împreună cu copilul.
Văd că dvs. aveţi suficiente informaţii despre minor, ştiţi unde este, cu cine, când, unde, ce face.
Riscuri există oricând, şi pe stradă poate vedea copilul fel de fel de minuni şi, în definitiv, când veţi avea o nouă parteneră, veţi merge cu copilul singur la ştrand sau în pădure şi pe ea o lăsaţi acasă sau o trimiteţi acasă?
Daca manifestarile nu sunt din cele interzise pentru minori, atunci e ok sa vada copilul persoanele relevante din viata parintilor.
Pe de alta parte, e neplacut ca nu are conditii de locuit decente, insa nu prea am inteles ce inseamna asta, a dormi in pat cu doi adulti... e cam cum fac multi in concediu cu copiii lor.
Asadar, depinde ce inseamna conditii grele...