avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate Asena1

Activitate Asena1

Bună seara,am nevoie de un răspuns în următoarea problema:lucrez la o familie care au divorțat prin notariat,au un copil au semnat o convenție prin care copilul o săptămână este la tata o săptămână la mama.de curând tatăl își dorește ca copilul sa aibă domiciliul doar la el iar mama sa îl viziteze(nu știu dacă e posibil eu va scriu ce își doreste)prin urmare mama nu este de acord cu acest lucru și este posibil sa ajungă în instanta.intrebarea mea ar fi pot fi chemata,citata ca martor în proces dacă eu nu sunt de acord sa merg în instanta de partea nici unuia dintre ei chiar dacă ma citează?ptr ca mi sa spus ca dacă ma citează și nu ma prezint pot fi adusa cu mandat.multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Testament la notar
Ca sa fiu citată la notar trebuie sa primesc o notificare scrisă la adresa de domiciliu sau ma poate cita prin intermediul unui anunț in ziar,mie imi este teama ca nestand in localitate cu ei nu ma vor anunța si nu voi sti nimic.multumesc mult.

Popa Andra-Ingrid - Avocat colaborator a scris:

Bună ziua,

În primul rand ar trebui sa se dezbata succesiunea tatălui dumneavostră. Aceasta nu se poate dezbate la notar decât dacă sunt toți moștenitorii și sunt de acord cu împărțirea moștenirii, cote, bunuri individualizate. În situația în care nu se ajunge la un acord, sau unul dintre moștenitori nu se prezintă la notar atunci când e citat, se ajunge la instanta.

Mama dumneavostră, pana la momentul în care se va dezbate succesiunea tatălui și se va ieși din indiviziune (fiecare dintre dvs. veți primi bunuri individualizate) nu va putea sa dispună de aceste bunuri (inclusiv nu va putea să facă testament în favoarea fratelui cu privire la acestea)

Cu toate acestea, ea poate sa facă ce vrea cu bunurile proprii (dacă are bunuri personale, nu cele dobândite împreună cu tatăl dumneavoastră). În situația în care, are astfel de bunuri, va putea să facă testament in favoarea fratelui, fără sa fie necesara prezenta dvs. (repet, doar cu privire la bunurile proprii). Însă nici cu privire la acestea nu va putea să le lase pe toate fratelui, însă va putea dispune ca dumneavostră sa primiți 25% si fratele 75.%, in situatia in care sunteți doar doi frați.

Aceste testament poate fi anulat de către instanta, în situația în care, se va dovedi ca mama dumneavostră nu a avut discermant la momentul la care l-a semnat.

Sper ca v-am fost de ajutor.

Buna seara as avea nevoie de ajutor din parte unui avocat...tatăl meu a decedat suntem doi frați și mama eu nu locuiesc în același oraș cu ei,nu am facut încă succesiune dupa tata însă fratele meu mia spus azi ca el a vb cu mama sa se duca la notar sa faca un testament legalizat cum ca fratele meu dupa moartea ei sa aiba 75% iar mie sa imi dea 25%.va intreb ar putea să facă succesiune in lipsa mea?sa dea ANUNT la ziar ceva legat de succesiune fără ca eu să știu,iar acest testament cat de acceptat este în instanță?ideea este ca fratele meu fiind acolo prin șantaj emoțional o poate determina pe mama mea sa scrie orice ar dori el in testament.multumesc anticipat
Răspuns la discuția Plângere penala
Ar fi trebuit să primesc un nr de dosar?
Credeti ca ar fi bine sa imi angajez un avocat?

Editat de moderator- motiv:- nu este necesar sa citati mesajul anterior.

Pe 22 martie in tren ma sa furat portofelul si telefonul,am facut o plângere,incluzand si imeiul telefonului precum si numarul de telefon al u ui martor,la poliție,hoțul a fost identificat pe camerele din gara plus ca a fost văzut f bine si de un martor.de la poliție mi sa spus ca datorita ordonanței de urgență lucrurile se misca mai greu.cum as putea sa aflu daca cazul este instrumentat sau ce procuror se ocupa de caz sau daca telefonul a fost pus un urmărire?multumesc anticipat
Actul de donație poate fi atacat în instanta?aveți idee cat sunt costurile unui act de donație și unde trebuie sa ma adresez?
Răspuns la discuția Mostenire
Părinții dumneavoastră vor deveni moștenitorii bunicii cu drept legal asupra bunurilor acesteia deci prin urmare da cred ca puteți fi dat afara de mama dumneavoastră dacă ați contribuit la îmbunătățirea condițiilor din imobilul respectiv și puteți demonstra în instanta cu chitanțe facturi etc puteți cred sa ai dați în judecata și sa cereți despăgubire.
Bună seara asta dori ajutorul dumneavoastră într-o problema...în anul 2000 soțul a decedat în urma decesului sa făcut succesiune cu cei doi fii ai mei,ulterior mama recăsătorit am 12 ani de căsnicie 10in concubinaj 2 de când neam căsătorit legal.întrebarea mea este ce drepturi are actualul soț asupra imobilului unde locuim și cu fii mei și dacă are vreun drept atunci ce pot sa fac ca singurii beneficiari ai imobilului sa fie fii mei în caz ca mi se întâmplă ceva mulțumesc.
Buna dimineata,va scriu in speranta ca voi primi un raspuns la situatia care va voi relata:suntem patru angajati,unul dintre noi a anuntat ca nu mai poate sa vina la serviciu mama lui are probleme de sanatate si are nevoie de el ptr ca ca fi operata pe data de 19.a anuntat ca nu mai poate veni.pe data de 11.din data de 11 a inceput iadul...tipete jigniri circ au cautat motive in absolut orice.pe data de 13 spre sfarsitul zilei a venit patroana si nea spus ca ea nu mai tine deschis au cautat cearta cu toti patru noi am stat doar pe scaune si am ascultat nu am jignit nu am strigat desi se urla la noi.neau spus ca ne vor incheia contractele de munca pe indisciplina,nu am semnat nimic demisie,preaviz,sau orice altceva.ni sa inainte de plecare am intrebat daca venim pe data de 14 la munca adica duminica a zis nu am intrebat daca de luni deschide si daca venim la munca ea a spus nu deci pana la urma ce se va intampla cu noi am fost trimisi acasa fara sa stam in preaviz sau fara sa ne dea ei preaviz nu stim la ce sa ne asteptam.