avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate Camellia89

Activitate Camellia89

Buna seara,

Fiti amabili, as vrea sa va rog sa ma ajutati intr.o speta. o cunostinta care locuieste in Canada a semnat in decursul anului 2019 un contract pt organizarea nuntii cu un prestator de servicii din Romania. Au semnat contractul pe o anumita suma de bani, au dat un avans considerabil urmand ca nunta sa aiba loc in octombrie 2019. Avand in vedere situatia in care ne aflam si la momentul actual cu pandemia de SARS COV2, au decis ca nunta sa fie amanata pana iunie 2021. Zilele trecute beneficiarul a contactat prestatorul pt a.i cere sa ii spuna ce date disponibile are pt anul 2022 si 2023 deoarece nici in luna iunie 2021 nu avem certitudinea ca astfel de evenimente pot avea loc sau conditiile in care se vor desfasura.Raspunsul prestatorului a fost, ca daca se doreste o noua data pt 2022 sau 2023, suma contractului va suferi modificari, adica va creste considerabil. Intrebarile sunt: Avand un contract semnat pe o anumita suma, acestia au dreptul sa modifice tarifele pt respectivul eveniment? Se considera situatia actuala "caz de forta majora" sau caz fortuit? Daca beneficiarul cere anularea contractului exista posibilitatea sa isi recupereze avansul platit prestatorului avand in vedere ca acesta doreste majorarea contractului actual?

Va multumesc!
Buna ziua,
Fiti amabili, ma puteti ajuta si pe mine cu o opinie la urmatoarea problema: in luna ianuarie 2018 am intrat in concediu prenatal. La momentul respectiv, tocmai ce intrase in vigoare OUG 79, referitor la trecerea taxelor din sarcina angajatorului in sarcina angajatului. Compania angajatoare, a decis atunci prin decizie de directorat acordarea unei sume lunare brute de 20% pt fiecare angajat astfel incat salariul net sa nu ii fie diminuat. In lunile din anul 2018 cat eu ma aflam in concediu prenatal am primit aceasta suma pana la momentul cand a fost facuta suspendarea contractului de munca si am intrat in concediu de crestere si ingrijire copil. Incepand cu 13.01.2020 contractul meu de munca a fost reluat, insa am ramas insarcinata cu cel de-al doilea copil si am avut concediu medical si zile de concediu de odihna. In luna ianuarie am primit salariul normal plus aceasta suma bruta lunara pro rata ( mentionez ca de pe 13.01.2020 pana la finalul lunii am fost in concediu medical). Incepand cu luna februarie, nu am mai beneficiat de aceasta suma, iar motivatia angajatorului a fost ca nu mi se acorda deoarece am fost in concediu medical( in conditiile in care eu am avut di concediu medical si zile de concediu odihna). Este normal ca eu sa nu mai beneficiez de aceasta suma daca ma aflu in concediu medical sau prenatal? Desi asa cum va spuneam in luna ianuarie 2020 mi-a fost acordata precum si pe perioada in care ma aflam in concediu prenatal cu primul copil(ianuarie - mai 2018).

Multumesc!

Buna ziua,

Fiti amabili, este normal ca o institutie financiar nonbancara sa vina si sa imi lipeasca hartii cu numele meu si faptul ca am o restanta la dansii (care nu a depasit 30 zile) pe cutia postala ( situata in scara blocului, pe unde zilnic trec “n” persoane), in vazul tuturor? Din punctul meu de vedere ceea ce au facut este un abuz, acel document trebuia introdus in cutia postala, avand in vedere ca este o situatie strict personala, care nu priveste pe nimeni altcineva in afara de mine. Cum ar trebui sa procedez in cazul de fata? Mentionez, ca, camerele din bloc au inregistrat acest “incident”, deci spusele mele pot fi oricand dovedite.

Va multumesc!
Discuție Executare
Buna ziua,

In cazul in care am achizitionat un apartament prin programul “prima casa” si am refuzat sa platesc intretinerea din cauza ca in costul intretinerii este stipulata o taxa de management cu care nu sunt de acord, administratia imi poate scoate apartamentul la vanzare?Mentionez ca platesc rata la banca pt acest apartament iar momentan nu avem o asociatie de proprietari, administratia fiind cei ce detin complexul rezidential.

Multumesc!
Camelia Nita
Discuție Pensie militara
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la urmatoarea intrebare: daca beneficiez de pensie militara de pe urma tatalui meu si vreau sa ma inscriu la o facultate cu frecventa redusa, primesc pensia in continuare sau exista vreo reglementare in privinta aceasta?

Va multumesc.