Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna seara, Fiti amabili, as vrea sa va rog sa ma ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna seara, Fiti amabili, as vrea sa va rog sa ma ajutati intr.o ...

Buna seara,

Fiti amabili, as vrea sa va rog sa ma ajutati intr.o speta. o cunostinta care locuieste in Canada a semnat in decursul anului 2019 un contract pt organizarea nuntii cu un prestator de servicii din Romania. Au semnat contractul pe o anumita suma de bani, au dat un avans considerabil urmand ca nunta sa aiba loc in octombrie 2019. Avand in vedere situatia in care ne aflam si la momentul actual cu pandemia de SARS COV2, au decis ca nunta sa fie amanata pana iunie 2021. Zilele trecute beneficiarul a contactat prestatorul pt a.i cere sa ii spuna ce date disponibile are pt anul 2022 si 2023 deoarece nici in luna iunie 2021 nu avem certitudinea ca astfel de evenimente pot avea loc sau conditiile in care se vor desfasura.Raspunsul prestatorului a fost, ca daca se doreste o noua data pt 2022 sau 2023, suma contractului va suferi modificari, adica va creste considerabil. Intrebarile sunt: Avand un contract semnat pe o anumita suma, acestia au dreptul sa modifice tarifele pt respectivul eveniment? Se considera situatia actuala "caz de forta majora" sau caz fortuit? Daca beneficiarul cere anularea contractului exista posibilitatea sa isi recupereze avansul platit prestatorului avand in vedere ca acesta doreste majorarea contractului actual?

Va multumesc!
Buna ziua, in situatia in care pentru reprogramare se solicita resurse financiare suplimentare din partea beneficiarului, puteti sa solicitati intai la prestator rezolutiunea contractului cu restituirea avansului iar in caz de refuz, in instanta.