avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Activitate Pettria

Activitate Pettria

Multumesc pt raspuns, asa stiam si eu, dar eu voiam sa stiu daca poate exista si varianta expusă de d nele de la RU, vreo excepție ,... mi au citat legea,referitor la copiii sub 18 ani sunt considerați întreținuți , de aceea nu a mai fost nevoie de cerere din partea mea
Buna ziua,
De curand m am intors din CCC , si la primul salariu am constatat ca am copilul introdus Din oficiu la intretinere la serviciu, fara a face in prealabil vreo cerere, este legal fara acordul meu?
Răspunsul RU: orice modificare in ,,starea “ angajatului trebuie actualizata..
Buna dimineata,
In anul 2013 am intabulat un teren de 1200mp,La măsurătoare a iesit exact ca in acte .
Acum cateva zile am aflat ca s a facut actualizarea terenului prin 2018, probabil cand si au mai facut carte funciară vreun vecin. Actualizare care nu este in tocmai cu realitatea, mi a repoziționat altfel terenul, mi a micșorat cu 1 m latimea si mi a mărit lungimea, ceea ce nu este Ok cu realitatea in teren
Am apelat la d l care mi a facut cadastru in 2013 si l am rugat sa mi explice despre ce este vorba, a zis ca a fist o suprapunere pe latime a terenurilor si a fost contactat la momentul acela, si a dat acordul pt modificare in momentul acela
Acum l am chemat sa vada, sa măsoare din nou sa vada ca in realitate nu se suprapune nimic cu nimeni, este totul Ok pe teren, si ma cam amâna sa rezolvam problema
1. Se poate face vreo modificare in cartea funciară fara acordul proprietarului?
2.Daca nu reusesc sa clarific lucrurile cu d l de la cadastru care s a ocupat in 2013, pot sa apelez la alta firma de cadastru pt corectarea greșelilor sau trbuie numai cu dansul ?

Buna dimineata
Am cumparat un imobil (casa+ teren)undeva in zona rurală, dupa ce am semnat contractul de vanzare cumparare , si ne am ocupat de imobil, am constatat ca imobilul era racordat la Rețeaua de apa curenta-potabilă, ulterior mi a spus vânzătorul ca a uitat da ne spună , fiind mai de curand racordat, neavând datorii de plata la apa, este cu plata la zi
Maine o sa ma duc la Primarie sa trec contractul pe numele meu
Este vreo problema ca nu a declarat la notar ca este racordat la rețeaua de apa?
Multumesc
Răspuns la discuția Prelungire CCC pana la 3 ani
Va Multumesc pt răspunsurile rapide
Sanatate multa!
Răspuns la discuția Prelungire CCC pana la 3 ani
Am rezolvat, au modificat incepand cu data de 22.03.2020 pana la data expirării certificatului 04.02.2021,
Copilul împlinește 3 ani pe 22.03.2021,luna tatălui care va fi?
04.01.2021-04.02.2021 sau
22.02.2021-22.03.2021
Răspuns la discuția Prelungire CCC pana la 3 ani


Cornel Vasile a scris:

Corect .. se prelungea durata incepand cu 23.03.2020.

Maine o sa ma duc sa discut cu d nele de la Resurse, in caz ca nu o sa înțeleagă , ce pot sa mai fac, am alta soluție ?
Sunt in CCC, cu gemeni, acestia împlinesc 2 ani pe data de 22.03.2020.
Pe data de 04.02.2020 am primit certificat fe incadrare in grad de handicap doar pt unul dintre ei.
Pe angajator l am anuntat pe data de 06.02.2020 printr o cerere (prin care solicit prelungire cim pana pe 04.02.2020, data de exp a certificatului )+ acte justificative, in urma cererii am primit deja decizia cu formularea incepand cu data de 06.02.2020 se prelungește susp pana pe 04.02.2020
Este corect incepand cu 06.02.2020, nu trebuia cu data de 22.03.2020, atunci cand se termina cealalta suspendare?
Imi va afecta indemnizatia primită?
Pana pe 22 martie trebuia sa iau pt amandoi copii, nu doar pt unul

Buna ziua,
Prelungirea susp. Cim 2-3 ani se va face pana la varsta copilului de 3 ani sau pana la data de expirate a certificatului de incadrare in grad de handicap?
Copilul împlinește 3 ani pe 22.03.2021
Iar prelungirea s a facut pana pe 04.02.2021( data de expirare a certificatului)
Discuție Ccc
Cele 30 de zile pt cererea de anunțare a angajatorului trebuie respectate doar in cazul stimulentului de inserție sau si cand te întorci la termen la 2 ani?
Daca tatal nu si ia luna de ccc,eu trebuie sa ma întorc la 1 si 11 luni? Adica trebuie sa anunt angajatorul cu 60 zile inainte sa faca copilul 2 ani?