avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate sssew

Activitate sssew

Am avut un incendiu la imobilul triplex in care locuiesc,care s-a extins si la apt unui vecin ce locuieste in alt oras.A fost afectat acoperisul,si etajul superior .Desi i-am curatat apartamentul,care era nelocuit ,dar mobilat,in momentul incendiului si ,cu incuvintarea lui,l-am reparat si zugravit si i-am oferit si o suma pt mobila noua,el a chemat un expert care pare sa-si fi luat datele din declaratia lui si a facut o expertiza extrajudiciara care mi se pare umflata.Ulterior m-a dat in judecata,cerandu-mi daune mari.La proces a chemat martor pe dn exp,pe care l-am recuzat ca nu e obiectiv.Intre timp dn jud a ordonat o noua expertiza,care dat o val de 3,5 ori mai mica ca prima,dar a dat si semne vrea iar sa-l audieze pe primul exp.Ma gandesc,daca as face plangere penala primului exp,as evita chemarea lui ca martor acum si la un eventual recurs,dar nu prea am bani.Ce ma sfatuiti?
1.Doresc sa inchiriez un imobil (casa) pentru a deschide acolo un restaurant.
Vecinii,datorita faptului ca fostul chirias (care a deschis tot un restaurant/bar) a tulburat linistea publica in zona nu sunt de acord cu deschiderea afacerii mele,desi eu le-am vorbit frumos si i-am asigurat ca voi respecta toate normele legale.
Acordul (sau parerea) vecinilor este un criteriu/conditie de acordare a autorizatiei de functionare de catre Primarie?
2.La acelasi imobil furnizarea gazului metan este sistata pe motiv de neplata a consumului de catre fostul chirias.
Eu doresc sa inchei un nou contract de furnizare. Mi se poate cere sa platesc debitul existent (consumul neplatit de catre precedentul chirias pe contractul lui)?
Multumesc!
Acum cativa ani i-am dat unui cunoscut o suma de bani imprumut.Noi doi impreuna cu un martor am semnat o conventie de plata prin care cunoscutul meu recunostea ca imi datoreaza respectiva suma si se obliga sa o plateasca pana la sfarsitul anului trecut.
Apoi el a plecat in strainatate si am discutat sporadic.Cu o luna-doua inainte de scadenta nu a mai comunicat cu mine,desi i-am trimis mai multe mesaje.
As dori sa imi recuperez banii imprumutati.
Ce ma sfatuiti sa fac?Ce costuri voi avea?
Va multumesc!
Acum cateva luni am inchiriat un imobil pe care il am in proprietate unor chiriasi.Contractul este inregistrat la fisc si eu am platit impozitul aferent sumelor primite drept chirie.La data semnarii si inregistrarii contractului de inchiriere aveam domiciliul in aceeasi localitate unde se afla si imobilul inchiriat si agentia Anaf unde este inregistrat contractul.
Daca imi schimb domiciliul (si cartea de identitate) in alta localitate ce se intampla cu plata impozitului pentru chirie(contractul este in derulare)?Unde il voi plati?Trebuie sa anunt noua si vechea administratie fiscala?
Va multumesc!