avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate marus10

Activitate marus10

Discuție CM
conform legii 22/1969 si art 254 din CM este legal sa se retina garantii din salariu STIVUITORISTILOR,MANIPULANTILOR SI SOFERILOR....?...in lege se spune ca numai GESTIONARILOR sau AJUT DE GESTIONAR...GRESESC?....VA MULTUMESC ANTICIPAT.
Răspuns la discuția Restituirea garantiei
va multumesc
in legatura cu restituirea garantiei dintr-un contract de munca.....in ziua de 27.07.2015 mi-am dat demisia de la ultimul loc de munca...langa cererea de demisie am facut si o cerere de restituire a garantiei.....in contract scrie ca restituirea garantiei se face in 10 zile....azi este data de 12.08.2015..nu am primit nici un raspuns...firma are sediul la ploiesti eu am lucrat la cluj...am sunat la ploiesti la contabilitate si mi-au spus ca nu au primit nici o cerere...ce pot face in cazul acesta eu am depus cererea pe data de 27.07.2015?
am si eu o intrebare....De curand am dat un anunt pe un sait de locuri de munca...am fost chemat la un interviu.....cand am ajuns acolo era vorba despre alt post.....am fost intrebat la locurile de munca anterioare ce salarii am avut....iar cand i-am intrebat ce salariu imi ofera ptr postul respectiv mi-au spus ca este CONFIDENTIAL....!!!!cum adica este confidential ...?...vrei sa angajezi un om si cand te intreaba ce salariu oferi spui ca este confidential.....eu stiam ca confidentialitatea se aplica dupa ce se semneaza contracul cu angajatorul printr-un spor de confidentialitate de 25% din salariu daca nu gresesc.....VA MULTUMESC...!!!
va multumesc...respecte
buna seara......eu credeam ca sant necesare probe si dovezi nu vorbe.....asa pot spune si eu de fiecare coleg ca a fost baut in fiecare zi...cine ma crede???.....angajatii firmei la care lucrez sant tratati ca niste sclavi....cu respect...multumesc

buna seara...ar fi bine totusi sa consult un avocat?.....
am fost acuzat ca ammers la munca sub influenta bauturilor alcoolice fara nici o dovada....nu am fost testat nici cu fiola nici test la sange......am primit o convocare in fata consiliului de disciplina....ce pot face in acest sens...va amintesc ca nu au nici o dovada legala....va multumesc anticipat...cu respect...
buna ziua.....unde asi putea sa imi recalculeze fluturasul de salariu?....nu sant deacord cu calculele firmei si vreau sa mi se recalculeze fluturasul....am inteles ca pot apela la un expert contabil?...este adevarat..?
am o intrebare....cate kg are voie legal sa ridice un manipulant in 8 ore de munca?[mai mult de 10.000kg?]....daca te acuza ca ai venit baut la munca fara dovezi ce poti face in acest caz..conform codul muncii?...va multumesc anticipat