avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters365386

Activitate ContSters365386

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bateti campii ...cu gratie.Habar n-aveti despre ce e vorba.Ar trebui sa angajez inca 3 oameni(ca sa acopere cele 16 ore zilnice,inclusiv sambetele,duminicile etc.V-am spus clar ca e o mica afacere,cateva mese si o mica terasa.Ce drac de profit credeti ca se face? Kurtyan a fost amabil si mi-a trimis un "manual",dintr-o tara occidentala,referitor la furtul practicat de angajati,asa ca se fura peste tot in lume,doar ca la noi ,probabil genetic,se fura mai mult.Si,probabil,tot genetic,fac pe grozavii toti neavenitii!
Multumesc! Un raspuns profesionist!
Exact asta am facut.Le-am explicat in detaliu ,sa vada ca stiu exact ce fac si ce ar putea face,cu avertismentul de rigoare referitor la consecinte..Casieria si inventarul se verifica zilnic.
Multumesc!
Multumesc,am facut-o deja.Problema e ca nu am timpul fizic sa derulez imaginile a 8 camere,zilnic.
Si bonurile fiscale sunt obligatorii,i-am pus sa semneze instructajul referitor la evaziune,doar ca nu stim exact daca ceea ce se bate pe casa e complet,chiar cu o camera de supraveghere dedicata.Si cu siguranta ca produsele contrafacute nu le vor bate,asa ca nici inventarul zilnic nu este 100% eficient.
Cred ca important este sa stie ca sunt supravegheati indeaproape,cum de altfel sugerati si Dvs.,cu siguranta ca asa se poate macar diminua pierderea.
Dramatic este ca fenomenul este generalizat,m-am consultat si cu alti administratori de localuri,toti se confrunta cu aceasta problema.De cele mai multe ori,dai afara un angajat ,iar urmatorul procedeaza la fel.Raspunsul unui angajat al meu,identificat ca fiind unul dintre faptasi,a fost: "Ce credeti,ca in alte localuri e altfel? Peste tot "se completeaza "veniturile"!
Multumesc inca o data pentru interes.Numai bine!
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Judec mult mai bine decat crezi.Pentru ca sistemul e practicat pe scara larga,de multe ori cu acordul patronilor.Daca vrei sa stii care sunt localurile unde se practica mizeria asta,fa-ti o lista cu cele in care ai consumat pana acum si sterge,in cel mai bun caz,30% din ele.In rest,angajatii sunt mai intotdeauna in cautare de smecherii,doar ca unii administratori reusesc sa stapaneasca mai bine fenomenul decat altii.Pot sa confirme toti proprietarii/administratorii ca se confrunta cu problema asta.Doar ca n-o fac publica,tocmai datorita unor reactii ca a ta.Daca nu ma interesa distrugerea afacerii sau inselarea clientilor,nu puneam intrebarea asta.Sa dai afara angajati e simplu,sa gasesti altii,care sa fie si 100% cinstiti,e mult,mult mai greu.
Ma interesa ,de fapt,cum s-ar incadra juridic faptele expuse,ce risca angajatii,ca sa -i previn pe noii angajati.Pentru cei prinsi,evident ca voi lua masurile necesare.
Oricum,multumesc pentru raspuns.Si pentru....hahahahahahahaaa....
Detin o mica afacere(bar).Recent,am fost sesizat de un angajat ca ceilalti doi angajati au un sistem de a face bani: Sticlele goale de suc si apa plata sunt umplute cu suc cumparat de ei la pet(2,5l) si cu apa de la fantana,apoi le depoziteaza in vitrinele frigorifice in spatele altor produse si le vand clientilor,insusindu-si banii rezultati.Cafeaua o dilueaza,impartind o cafea in doua portii,pastrand contravaloarea unei cafele.Prin urmare,pe de o parte aduc prejudicii financiare si de imagine firmei(calitatea proasta a produselor vandute indeparteaza clientii),iar pe de alta parte inseala clientii.Am o declaratie scrisa a angajatului care a sesizat,data in prezenta mea si a unui martor.Am verificat si personal si s-a confirmat,am facut si cateva poze cu produsele contrafacute dosite.In declaratie este si o estimare a cantitati de produse contrafacute vandute zinic,precum si o valoare estimativa.Care sunt pasii de urmat si ce risca angajatii?Se pare ca este si asociere in vederea comiterii de infractiuni.Poate problema pare minora,dar la un calcul rapid a rezultat un prejudiciu adus firmei de 20-30000 lei/an,iar "afacerea"dureaza de mai bine de un an.As prefera sa gasesc o solutie sa stopez furtul si eventual sa recuperez ceva bani,decat sa distrug viitorul unor tineri...dar nu sunt deloc sigur ca se poate.Ce ma sfatuiti?
In urma decesului mamei,fiica "R"a solicitat suspendarea succesiunii,in calitate de mostenitor rezervatar,deoarece mama ei lasase toate bunurile ,prin testament,altei persoane.In prezent ,succesiunea este suspendata,conform actului notarial incheiat in momentul dezbaterii succesiunii,partile nepunandu-se de acord.

Intre timp(acum cateva luni),fiica "R" a decedat,lasandu-ma pe mine ,fratele ei vitreg(dupa tata) prin testament(legatar universal) ,ca mostenitor."R"nu a avut alti mostenitori,drept pentru care am obtinut certificatul de mostenitor.

In aceasta calitate,am dreptul legal de a cere redeschiderea succesiunii?
Bunurile care i-ar fi revenit surorii mele pot sa-mi revina mie,ca unic mostenitor al ei?
Buna ziua,
Reteaua de canalizare a imobilului meu este racordata la un camin comun din curtea vecinului,apoi conducta de scurgere trece prin curtea vecinului,pana in strada,unde este legata de reteaua orasului.(aceasta portiune fiind utilizata de ambele imobile).Motivul pentru care exista aceasta situatie este ca,initial,in momentul construirii(1914),cele 2 imobile aveau acelasi proprietar si constituiau o singura proprietate.Ulterior,la nationalizare,s-au dezmembrat proprietatile si apoi fiecare a cumparat cu L112.Vecinul ameninta cu obturarea conductei mele,care duce in caminul aflat pe terenul lui,somandu-ma sa construiesc un alt racord,direct la reteaua orasului,ceea ce este,din pacate ,foarte dificil si costisitor.Are vecinul dreptul legal sa obtureze conducta?
Buna ziua,
Detin un imobil construit in anul 1914,prevazut,din constructie,cu 2 ferestre spre curtea invecinata.Aceste ferestre sunt evidentiate si in proiectul initial al casei.Imobilul a fost achizitionat in baza legii 112 in anul 1998,dupa ce am locuit in el in calitate de chirias(al statului) din 1985.Initial,in momentul construirii casei(1914) terenul vecin apartinea imobilului meu,avand pe el o mica casuta,destinata pe atunci personalului care deservea pe proprietarii de atunci.Dupa nationalizare,terenurile s-au dezmembrat,casuta din curtea vecina(apartinand statului) s-a inchiriat unor persoane,care au beneficiat si ele de legea 112 si au cumparat-o.Precizez ca una dintre camerele imobilului meu are ca singura sursa de lumina si ventilatie fereastra dinspre vecini,altfel fiind neutilizabila.Cealalta fereastra este a baii(60x60 cm,geam opac,peste inaltimea unui om)
Vecinul insista ca va zidi/bloca cele 2 ferestre.
Pot invoca uzucapiunea pentru a dobandi dreptul de sevitute de vedere? Termenul de 30 de ani se calculeaza de la data construirii(1914) , a cumpararii de catre mine a casei sau de cand locuiesc in ea,iclusiv ca si chirias la stat?
Faptul ca imobilul meu este din constructie(1914) prevazut cu cele 2 ferestre,vecinii fiind in cunostinta de cauza de acest lucru in momentul in care au cumparat casuta vecina este un argument suficient?
Multumesc anticipat!
Discuție partaj
Buna ziua,
Cum se face partajul unei garsoniere,cumparata in timpul casatoriei cu credit bancar(avans 35% si rate pe 15 ani),daca dupa primii 7 ani a intervenit divortul,iar ratele ulterioare(pe urmatorii 8 ani) au fost platite doar de sotie.Partajul urmeaza sa fie facut acum,nu s-a facut imediat dupa divort(au trecut 30 de ani de la divort).
In plus,desi nu are legatura directa cu speta,sotul trebuia sa platesca pensie de intretinere sotiei,dar nu a platit absolut nimic timp de 30 de ani.Stiu ca se poate cere doar pensiape ultimii 3 ani,dar e o dovada in plus ca nu a avut(sau nu a putut) sa plateasca pensia,deci cu atat mai putin partea sa de rata dupa divort.
Am vazut ca ,in unele cazuri similare,instanta a decis impartirea sumei achitate DOAR in perioada casatoriei.
Multumesc!