avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1441 soluții astăzi
Forum Activitate constantinlaura

Activitate constantinlaura

Am o hotarare judecatoreasca in care se stabliste suma de 135 ron pensie alimentara copil din anul 2010. Nu am primit niciodata aceasta suma deoarece tatal copilului de care am divortat nu are servici in prezent si nu a avut din anul 2010.La anumite institutii unde pot beneficia ca de exemplu ajutor de caldura , bursa pentru copil mi se ia in calcul si aceasta suma de pensie alimentara pe care nu am primito si nici nu o primesc . Intrebarea mea este cum pot sa dovedesc ca nu primesc aceasta suma sa pot beneficia de ajutoarele respective , o declaratie pe proprie raspundere ar fi suficienta? astept raspunsurile dumneavoastra. M ULTUMESC.Mentionez ca luand in calcul si aceasta suma pe care nu o primesc nu ma mai incadrez la ajutorul respectiv.
am cumparat o masina second adusa din Germania an fabricatie 2005 in luna iunie am inscris o . am platit in luna iunie anul acesta 2015 timbru de mediu 1300 ron .acesti bani mii pot recupera? daca se poate cum? si ce trebuie sa fac? va multumesc
dupa atitudinea presedintei de judecata inclin sa cred ca sentinta va fi favorabila mie deoarece dupa toate spuse in fata dumneaie si dumneaei rasfoia dosarul era putin contrariata si ma intreaba " nu aveti nici o datorie" spun nu .

multumesc mult sunteti oameni de calitate aici cu studii care m ati ajutat mult


[Mesaj editat - 1.3 din regulament]
Am fost in fata instantei de judecata chemata de un executor care a preluat o datorie de la o societate de furnizare energie termica care a intrat in insolventa . asociatia mea de proprietari datoreaza acestei societati 17.500.000ron,executorul care a preluat datoria a trimis 20 somatii la 20 proprietari din 60 care sunt cu platile la zi sa vina sa plateasca intr un cont la dlui suma de intretinere , eu fiind unul dintre acesti proprietari cu intretinerea la zi nu m am supus somatiei deoarece am considerat ca nu este legal cum procedeaza. dn executor impreuna cu un avocat angajat ne a chemat in judecata sa ne valideze instanta de judecata poprire pentru aceasta datorie a asociatiei catre fostul furnizor de energie termica.se referea dlui la datorii restante si viitoaare era scris un articol din n c d p c in somatia dlui ,dn executor ne a spus ca ne a ales alkeatoriu de la tabelul avizier al asociatiei.am depus la dosar adeverinta ca sunt cu plata la zi la intretinere , copii chitante la zi si o intampinare in care am scris ca nu sunt de acord cu aceasta poprire deoarece nu datorez nimik asociatiei de proprietari si niki fostului furnizor de energie termica.am fost in fata instantei am repetat acelasi lucru ca nu datorez nimic asociatiei de proprietari si datoria acesteia fata de fostul furnizor nu se gaseste la mine ci la restanti . mentionez ca toti 20 proprietari suntem cu plata la zi. dn presedinta a dat o amanare mie nu mi a mai cerut niki un document si dicta dnei grefier ca partea care m a chemat in judecata sa depuna acte doveditoare din care sa reiasa relatia mea contractuala cu asociatia de proprietari si de la cartea funciara sa aduca dovaca cine este proprietarul , eu am cerut permisiunea si am spus eu sunt proprietar si relatie contractuala nu am cu asociatia nu am incheiat niki un contract .si dn presedinta a dat un alt termen . intrebarea mea este de ce solicita partii care m a chemat in judecata acestea? si daca instanta de judecata nu va valida poprirea dn executor cine va plati cheltuielile de judecata eu care nu am nici o datorie cu nimeni sau dn executor care m a deranjat chemandu ma in judecata pentru datoria altora??? trebuie sa mai depun la dosar o cerere in care sa cer ca cheltuielile sa fie suportate de partea care m a chemat in judecata?dupa ce ca m a deranjat chemandu,ma in judecata si m a stresat mai trebuie sa platesc si cheltuieli de judecata ???tot eu???multumesc sunteti un site foarte serios care m a ajutat mult
Am lucrat la o firma de transport pe un camion am incheiat activitatea cu aceasta firma ramanand sa mi se mai dea 2000 ron salariu pe ultima luna . Patronul mi a spus ca trebuie sa i mi retina din acesti bani 1400 ron diferenta de rca pe care a suplimentar deoarece eu am facut 2 accidente cu camionul in cursul anului Este corect cum procedeaza? mentionez ca nu am scris in contractul individual de munca pe care l am incheiat asa ceva? este un regulament ordine interioare a firmei care prevede asa ceva? sa cer patronului sa i mi arate? mi a mai spus ca i mi oreste aceasta suma deoarece am plecat de la firma d lui daca nu plecam nu i mi oprea aceasta suma? cum trebuie sa procedez sa i mi dea drepturile salariale ce mi se cuvin integral?? multumesc
d n avocat sunt unul dintre proprietari si sunt chemata in instanta pe 8 septembrie cu toate ca am depus intampinare la dosar in care am aratat ca sunt cu plata la zi adeverinta de la asociatie chitante platite la zi am pus copii de pe acestea . C e sa i mai spun dn judecator? ca nu stiu?
Răspuns la discuția Amenda rutiera, mentiuni PV
politistul la indicatiile contravenientului , il intreaba ai ceva de obiectat? acesta spune ce obiectiuni are cu privire la procesul verbal si politistul scrie
adica ce trebuia sa platim la intretinere la administrator vom plati la executor in baza titlului executoriu dat de instanta pe numele fiecaruia dintre noi
am formulat intampinare in care am depus chitante ca suntem la zi ,adeverinta din care reiese ca suntem la zi dar dn executor ne a explicat ca instanta va valida popririle si noi vom duce intretinerea la d lui intr un cont datoriile din momentul cand a trimis somatie dansul in luna iunie
17 proprietari sunt chemati in judecata pentru validare poprire o datorie a asociatiei de proprietari catre un fost furnizor de energie termica preluata de un executor judecatoresc deoarece acesti proprietari nu au respectat somatia trimisa de dn executor unde li se cerea sa indisponibilizeze fiecare intreAGA SUMA 17 500 RON DATORIA ASOCIATIEI catre acesta fiind anexat si un titlu executoriu pt asociatia derproprietari . proprietarii daca au vazut ca titlu executoriu nu ii priveste si niki nu au datorii catre asociatienu am luat in consideratie. instanta va valida popririle pt acesti proprietari? va da un titlu executoriu impotriva acestora?daca da acesti proprietari ce trebuie sa faca ? sa duca banii de intretinere de acum si pe viitor la executor? deoarece restante nu au. sa astepte ca executorul sa puna in executare titlu trimitand la firma care lucreaza fiecare? ce se ceva in acesta locatari17 sa plateasca intreaga suma le o imparte intre ei? mentionez ca asociatia are 60 proprietari iar acestia 17 sunt cu plata la zi i a ales dn executor de la avizier si i a chemat in judecata deoarece a spus ca fiind buni platnici se recupereaza mai repede paguba a fost intrebat de ce nu a ales restanti si acesta a sus ca paguba sar recupera mai greu? noi vrem sa stim ce cere acest executor ne pune noua suma in spate intreaga 17 500 sau noi trebuie sa platim ceea ce vom datora la intretinere pe viitot in contul datoriei si sa nu mai dam la administratie? daca titlu executoriu va fi pe numele nostru trebuie sa ne supunem imediat? suntem foarte nedumeriti avand in vedere ca suntem pensionari simpli