avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate popescueugen

Activitate popescueugen

Articolul 50, litera b, din Codul Muncii asta spune "concediu pentru incapacitate temporara de munca", exact articolul si litera invocate de ei in actele pe care le-am primit dupa ce mi-am dat demisia din firma. Va asigur ca tot timpul am fost angajat pe perioada determinata, am actele care dovedesc acest lucru.
Bună ziua!

Am lucrat la o firma de paza pana de curand. Cand mi s-au dat acele acte care se primesc atunci cand parasesti o firma, am citit si am observat mai multe probleme. Eu am lucrat la acea firma din Octombrie 2008 pana in Februarie anul acesta. O problema majora e ca pe acte apare ca in luna Martie 2021 de pe data de 06 pana pe data de 31, CIM-ul meu apare suspendat si se invoca art 50, litera b. Am citit online si spune "concediu pentru incapacitate temporara de munca". Mentionez ca niciodata nu am avut probleme, am fost la munca si am fost pontat normal tot timpul (sau cel putin asa scria pe fluturașul de salariu). O alta problema e dupa ce am cerut hartia cu orele de noapte. Noi lucrand tot timpul in ture de 12/24; 12/48. Intre anii 2010-2023, perioada 2012-2020 nu apare ca as fi lucrat in ture de noapte. Nu mai vorbesc ca mi-au facut doua intreruperi de contract, una in 2010, Octombrie. Alta in 2012, tot Octombrie. De exemplu apar ca CIM-ul meu se termina in 01.10.2010 ca dupa aia sa apar reangajat in data de 11.10.2010. Tot asa si in 2012, aceeasi luna, aceleasi zile. Mentionez ca toata durata contractului am fost pe perioada determinata.
Puteti sa ma sfatuiti ce am de facut?

Va doresc numai bine!
Discuție Autorecenzare
Am completat chestionarul pentru autorecenzare si am primit un mail simplist fara cod de confirmare.
Treaba e ca mie imi trebuie acel cod de confirmare pentru a primi ziua libera la serviciu. Ce se poate face in cazul acesta? Multumesc!
Buna ziua!
Angajatorul nu doreste sa acorde ziua libera platita in urma autorecenzarii, care sunt pasii de urmat? Sau daca ma puteti redirectiona pentru a afla mai multe informatii despre acest lucru. Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Vanzare/cumparare masina
Multumesc mult! Sa aveti o zi buna.
Buna ziua. As dori sa-mi cumpar o masina dar fiind novice in asa ceva, nu stiu care sunt pasii de urmat in privinta actelor?
Discuție Primar in arest
Buna ziua. Daca un primar este arestat in timpul mandatului lui, se fac alegeri anticipate sau primar ramane vicele?
Multumesc pentru raspuns!
Daca sunt angajat la jumatate de norma si am 1 an lucrat, pot intra in concediu pentru cresterea copilului?
Buna seara. As dori sa stiu si eu care este diferenta dintre inculpat si contestator inculpat? Multumesc anticipat.