avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate kity37

Activitate kity37

Răspuns la discuția buna ziua
exact si nu am mai luat cele 42 de zile de concediu postnatal crezand ca le pot lua pe urma medicul mi le acorda dar nu stiu daca o sa imi fie si platite
Discuție buna ziua
Pot beneficia de cele 42 zile de concediu lauzie daca nu am beneficiat de el .Eu am in prezent 2 copii unu de4 ani si unu de 2 ani cre ii face in data de 1 februarie cand trebuie sa ma intorc la servici eu na am luat cele 42 de zile ca eram in ccc cu primul copil pina in data de 21 februarie 2016 dupa care am continuat cu suspendarea contractului de munca intrand in ccc copil cu cel de al doilea eu nu stiam ca pot beneficia si pentru al 2 lea copil de concediu acum vreau sa stiu daca pot sa il iau acum sau nu.Mentionez ca sunt necasatorita si concubinul nu lucreaza
Discuție concediu lauza
Pot beneficia de cele 42 zile de concediu lauzie daca nu am beneficiat de el .Eu am in prezent 2 copii unu de4 ani si unu de 2 ani cre ii face in data de 1 februarie cand trebuie sa ma intorc la servici eu na am luat cele 42 de zile ca eram in ccc cu primul copil pina in data de 21 februarie 2016 dupa care am continuat cu suspendarea contractului de munca intrand in ccc copil cu cel de al doilea eu nu stiam ca pot beneficia si pentru al 2 lea copil de concediu acum vreau sa stiu daca pot sa il iau acum sau nu.Mentionez ca sunt necasatorita si concubinul nu lucreaza
Răspuns la discuția amenintare cu judecata
dar daca nu am bunuri imobile pe numele meu in afara de alocatia copiilor poate pune executare pe bunurile parintilor daca contractul crditului nu prevede acest lucru
Răspuns la discuția amenintare cu judecata
si in caz ca eu nu am nici un bun pe numele meu in afara de alocatia si indemnizatia de crestere a copilului pe ce poate pune sechestru mai ales ca ei nu respecta cele 90 de zile pana la achitarea restantelor prevazute in contractul incheiat
Buna ziua
Ieri 29.10.2015 am fost sunata de un asa zis reprezentant al banci unde am un credit luat si la care am o restanta in valoare de 420 ron.pe 3 luni .Ei bine in loc sa ma asculte si pe mine ca sunt internata in spital ca am o sarcina cu risc a trecut la amenintari cu tribunalul eu fiind in spital ca sa nu pierd sarcina m-am cam speriat si era cat pe ce sa pierd si sarcina daca nu venea medicul de garda.In contractul incheiat cu banca eu am 90 de zile in care sa achit restantele pe care le am si abia dupa acea perioada ma poate da in judecata .Intrebarea mea este poate sa ma ameninte repezentanti ai banci cu tribunalul daca nu isi dau numele sau daca eu nu am depasit cele 90 de zile mai ales ca sunt si in concediu de crestere al copilului.
Va Multumesc
Ma confrut iarasi cu o problema banca la care am credit si am restante pe trei luni ma ameninta cu sechestru cu tot ca eu nu am absolut nici un bun pe numele meu in afara de indemnizatia de crestere a copilului se poate pune sechestru pe bunurile parintilor sau a fratilor daca ei nu sunt giranti
Ma numesc Rusu Cristina Si am 37 ani de 2 ani am un credit de nevoi personale la care mi sa facut obligatoriu si o asigurare in caz de somaj acum intrebarea mea este imi voi recupera bani din asigurarea facuta daca am terminat rata de platit sau banca nui nevoita sami restitue suma care este din asigurare mentionez ca rata pe care trebuia sa o platesc fara asigurare era de 96 ron iar diferenta pana la 138 ron era asigurarea