avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate ballo

Activitate ballo

Inrebare
Pentru vanzarea unui apartament cumparat in 1997 cu legea 112 este nevoie de un certificat prin care sa se confirme ca nu a fost revendicat pina la aceasta data??
Daca DA cine trebuie sa emita certificatul?
Multumesc
Discuție Cumparare teren
Locuiesc intru-un apartament cumparat in baza legii 112.Apartamentul face parte dintr-un imobil compus din 6 apartamente plus o curte comuna de cca 200mp.La data cumpararii apartamentului conform legii 112 nu a fost posibil sa cumpar si partea mea de curte.Acum as vrea sa stiu daca acum este posibil sa fac acest lucru si in caz afirmativ care ar fi pasii de urmat.Multumesc
Detin o garsoniera pe care vreau sa o vand.Un posibil cumparator mi-a propus propus urmatoarea varianta:plateste un avans de 5% facem actele si apoi el plateste diferenta cu ajutorul unui credit obtinut de la banca unde depune ca garantie garsoniera .
Ar fi OK pentru mine? La ce riscuri ma expun?
Multumesc
Vreau sa vand un apartament.Care ar fi conditia de plata cea mai sigura pentru mine, pe care sa o introduc in contractul de vanzare-cumparare si care sa-mi permita incasarea fara probleme intr-un cont bancar?
Discuție achizitie teren
am cumparat de la fostul ICRAL , cu legea 112 un apartament component al unui imobil care are 6 apartamente si o curte de cca 300 mp.
c f contractului de cumparare intocmit in 1997 ,in baza legii 112 acum am dreptul numai la terenul de sub apartament si la partea din curte nu.
as vrea sa cumpar si terenul aferent apartamentului din curtea impobilului.
este posibil? daca da cum sa procedez? multumesc
ce documente emise de primarie sunt necesare pentru vanzarea unui apartament cumparat in 1997 conform 112
Discuție acte necesare
care sunt actele necesare la vanzarea unui apartament cumparat in anul 1997 prin legea 112 si care nu a fost niciodata revendicat ?
multumesc
ynocentta a scris:

ballo a scris:


odata cu apartamentul am dreptul de propietate asupra terenului de sub apartament precum si o mica parte din terenul pe care sunt dispuse bunurile comune ale imobilului ,adica o fosta spalatorie acum dezafectata.



Sa clarificam anumite aspecte
1-Ati dobandit drept de proprietate asupra terenului de sub apartament,dar trebuie sa aveti in vedere ca nu puteti beneficia in fapt de acel teren pe care sunt construite mai multe spatii cu destinatia de locuinta
Si locatarii situati deasupra si dedesubtul dv si ei au vcalitatea de proprietar asupra terenului de sub apartament acelasi teren pe care si dv sunteti proprietar,respectiv toti locatarii de pe 1 tronson sunt proprietari pe terenul pe care este executat/amplasat tronsonul de locuinte
2-Referitor la partea comuna de imobil,prin actul de dobandire bun imobil -functie de suprafata acestuia va revine o cota indiviza din partea comuna de imobil
Dar cota indiviza nu este concret individualizata in fiecare document de achizitie/dobandire bun imobi
Partea comuna de imobil este reprezentata de calea de acces,scari,ghene,uscatorii,subsol,
terasa/acoperis
Dispozitiile in vigoare precizeaza ca proprietarul nu poate schimba destinatia si aspectul partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
Dispozitiile in vigoare precizeaza ca un proprietar nu poate utiliza exclusiv partea comuna fara acordul vecinilor ,al asociatiei de proprietari si prin incheierea unui contract de locatiune
Daca dv intentionati sa utilizati singur fosta spalatorie este necesar sa obtineti acordul notarial al tuturor proprietarilor




deci pe mine ma intereseaza cota mea din terenul(curtea imobilului) si nu spalatoria
Am mostenit de la parinti un apartament cumparat de acestia in 1996 conform legii 112/1995.In certificatul de mostenitor se mentioneaza ca odata cu apartamentul am dreptul de propietate asupra terenului de sub apartament precum si o mica parte din terenul pe care sunt dispuse bunurile comune ale imobilului ,adica o fosta spalatorie acum dezafectata.
Imobilul se compune din 6 apartamente si are o curte de circa 100 mp ,iar fiecare propietar , cu exceptia mea dispune de dreptul de propietate privind cota parte din aceasta curte asa cum a fost prevazut in legea 112/1995.Deci cota parte din curte este actualmente in propietatea statului.Cum pot actiona conform legislatiei actuale sa devin propietar si pe cota parte din curte care ar fi cuvenita apartamentului meu? Multumesc
Am gasit un chirias pentru garsoniera mea iar plata chiriei acestuia urmeaza sa o faca firma unde lucreaza.Firma sustine ca nu poate face plata chiriei decit daca eu accept sa inregistrez garsoniera ca punct de lucru pentru aceasta firma.Este adevarata aceasta afirmatie?In caz afirmativ daca accept cum ma afecteaza?ce implicatii sunt ref dreptul meu de propietate si relatiile mele contractuale cu chiriasul?
Multumesc