avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dobindire drept propietate cota aferente teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dobindire drept propietate cota aferente teren apartament

Am mostenit de la parinti un apartament cumparat de acestia in 1996 conform legii 112/1995.In certificatul de mostenitor se mentioneaza ca odata cu apartamentul am dreptul de propietate asupra terenului de sub apartament precum si o mica parte din terenul pe care sunt dispuse bunurile comune ale imobilului ,adica o fosta spalatorie acum dezafectata.
Imobilul se compune din 6 apartamente si are o curte de circa 100 mp ,iar fiecare propietar , cu exceptia mea dispune de dreptul de propietate privind cota parte din aceasta curte asa cum a fost prevazut in legea 112/1995.Deci cota parte din curte este actualmente in propietatea statului.Cum pot actiona conform legislatiei actuale sa devin propietar si pe cota parte din curte care ar fi cuvenita apartamentului meu? Multumesc
Cel mai recent răspuns: ballo , utilizator 13:10, 13 Iulie 2017
pai in acte aveti trecuta si cota parte din teren, presupun ca doar nu o folositi din varii motive, daca ceilalti coproprietari nu va permit folosinta ii puteti actiona in instanta pentru recunoasterea dreptului dvs si eventual delimitarea cotei dvs din acea curte dar este coproprietatea tuturor.
pentru trecerea din proprietatea statului in proprietatea celor care stau acolo este nevoie de un ordin al prefectului ....intrebati la urbanism la primarie, de regula ei aduna cererile ....cel putin la case particulare asa se facea in unele locuri.
ballo a scris:


odata cu apartamentul am dreptul de propietate asupra terenului de sub apartament precum si o mica parte din terenul pe care sunt dispuse bunurile comune ale imobilului ,adica o fosta spalatorie acum dezafectata.



Sa clarificam anumite aspecte
1-Ati dobandit drept de proprietate asupra terenului de sub apartament,dar trebuie sa aveti in vedere ca nu puteti beneficia in fapt de acel teren pe care sunt construite mai multe spatii cu destinatia de locuinta
Si locatarii situati deasupra si dedesubtul dv si ei au vcalitatea de proprietar asupra terenului de sub apartament acelasi teren pe care si dv sunteti proprietar,respectiv toti locatarii de pe 1 tronson sunt proprietari pe terenul pe care este executat/amplasat tronsonul de locuinte
2-Referitor la partea comuna de imobil,prin actul de dobandire bun imobil -functie de suprafata acestuia va revine o cota indiviza din partea comuna de imobil
Dar cota indiviza nu este concret individualizata in fiecare document de achizitie/dobandire bun imobi
Partea comuna de imobil este reprezentata de calea de acces,scari,ghene,uscatorii,subsol,
terasa/acoperis
Dispozitiile in vigoare precizeaza ca proprietarul nu poate schimba destinatia si aspectul partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
Dispozitiile in vigoare precizeaza ca un proprietar nu poate utiliza exclusiv partea comuna fara acordul vecinilor ,al asociatiei de proprietari si prin incheierea unui contract de locatiune
Daca dv intentionati sa utilizati singur fosta spalatorie este necesar sa obtineti acordul notarial al tuturor proprietarilor

ynocentta a scris:

ballo a scris:


odata cu apartamentul am dreptul de propietate asupra terenului de sub apartament precum si o mica parte din terenul pe care sunt dispuse bunurile comune ale imobilului ,adica o fosta spalatorie acum dezafectata.



Sa clarificam anumite aspecte
1-Ati dobandit drept de proprietate asupra terenului de sub apartament,dar trebuie sa aveti in vedere ca nu puteti beneficia in fapt de acel teren pe care sunt construite mai multe spatii cu destinatia de locuinta
Si locatarii situati deasupra si dedesubtul dv si ei au vcalitatea de proprietar asupra terenului de sub apartament acelasi teren pe care si dv sunteti proprietar,respectiv toti locatarii de pe 1 tronson sunt proprietari pe terenul pe care este executat/amplasat tronsonul de locuinte
2-Referitor la partea comuna de imobil,prin actul de dobandire bun imobil -functie de suprafata acestuia va revine o cota indiviza din partea comuna de imobil
Dar cota indiviza nu este concret individualizata in fiecare document de achizitie/dobandire bun imobi
Partea comuna de imobil este reprezentata de calea de acces,scari,ghene,uscatorii,subsol,
terasa/acoperis
Dispozitiile in vigoare precizeaza ca proprietarul nu poate schimba destinatia si aspectul partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
Dispozitiile in vigoare precizeaza ca un proprietar nu poate utiliza exclusiv partea comuna fara acordul vecinilor ,al asociatiei de proprietari si prin incheierea unui contract de locatiune
Daca dv intentionati sa utilizati singur fosta spalatorie este necesar sa obtineti acordul notarial al tuturor proprietarilor




deci pe mine ma intereseaza cota mea din terenul(curtea imobilului) si nu spalatoria

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cota indiviza, drept de folosință Paula Pogaceanu Paula Pogaceanu Am un apartament la mezanin,fara balcon,fara spatii de depozitare.In contractul de vnzare cumparare scrie ca am in propietate cota indiviza din spatiile ... (vezi toată discuția)
Dependintele comune ale imobilului sdg73 sdg73 Buna seara, prin contractul de vanzare cumparare la apartamentul meu am atribuita si o suprafata totala de 1,15% din partile si dependintele comune ale ... (vezi toată discuția)
Decizii fara asociatie de proprietari dicris dicris Ziua buna, Caut o solutie la urmatoarea problema: in vila in care locuiesc exista 5 proprietari si evident curtea si spatiile comune (pod, spalatorie, ... (vezi toată discuția)