avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Activitate recuperaretvaextern

Activitate recuperaretvaextern

Buna ziua,

Am un client care nu este platitor de TVA in tara, deci CUI fara RO.
El efectueaza transport Marfa international si alimenteaza combustibil din tari ale UE. Bon cu TVA

Este eligibil pentru a putea depune D318 de rambursare TAV daca nu este plaitor de TVA acolo unde este inregistrata firma, adica in Romanai?

Nu am mai avut intalnit caz de acest gen si de accea va cer pareri spre a nu face eroare in trimiterea cererii.

Va multumesc tuturor.
Buna ziua,

Apelez la expeienta dumneavoastra in ajutorul demararii activitatii societatii mele.
Am o societate SRL fondata in 2012 insa pana acum nu am avut activitate, doar depun D100 pe 0. Societatea este Neplatitoare de TVA.

Activitatea este de consultanta in RAMBURSAREA DE TVA EXTERN.

Am reusit sa am un client permanent incepand din MARTIE.
Intrebarile mele sunt :

-pot emite facture din martie sau mai trebuie sa anunt ceva la ANAF ?

sumele ce vor fi facturate nu sunt mari, poate 200-300 lei lunar ,asta la inceput de drum, si de aceea nu stiu daca imi pot permiet lunar consultanta unui contabil expert.

Ce declaratii trebuiesc depuse lunar pentru o societate Neplatitoare de TVA sau unde ma pot uita exact si daca le pot depune eu prin semnatura mea digitala pana la o anumita suma ?

va multumesc si cer celor experti sa nu ma ia in ras.





va rog sa imi dati o solute de cum sa procedez pentru a rezolva situatia in care ma aflu.
in august 2014 am obtinut autorizatie de construire pentru o casa noua, pe un teren gol in interiorul orasului. Constructia am inceput-o sapt imediat uramatoare obtinerii autorizatiei si astfel conform acesteia termenul de valabilitate se modifica de la 12 luni la 24 de luni, pana in august 2016.
Casa este gata ca si constructie. Am demarat instalarea gazului ( deja realizata) precum si curentul.
La depunerea actelor pentru instalarea contorului nu mi se accepta autorizatia pentru ca nu are scris pe ea faptul ca din 2014 s-a prelungit pana in 2016.
la primarie mi-au spus ca nu imi scrie pt ca ei stiu ca am inceput lucrarile in primul an de autorizare deci este valabila 2 ani.
Mergand pe firul actelor,innapoi am gasit ca nu am facut plata la Inspectoratul pentru constructii la inceperea lucrarilor. Dintr-o relatie proasta cu arhitectul si prin omisiunea mea a acestui fapt inca nu am platit nimic la insperctorat.
Stie cineva daca pot plati tot acum fara a fi pasibil de vreo amenda, pentru ca vreau sa fiu in legalitate cu casa si cu toate platile facute acolo unde trebuie.
va multumesc !
am urmatorul caz cu implicare Astra Asigurari si nu am inca idee de rezolvare a unei hotarari judecatoresti. Speta s-a judecat in italia si desi ( ca transportator de Marfa am avut asigurare CMR la Astra ) am fost gasit primul vinovat de producerea unei pagube a marfii insa instant spune ca ASTRA ASIGURARI sa plateasca in contul meu datorita facptului ca asigurarea mea CMR era valida, adica in regula si acoperea paguba. Sentinta s-a dat la Milano 2014. Acum va intreb daca Astra este in faliment si nu va plati dauna ( destul de mare si nu stiu daca li-s-a impus o perioada de plata) , deci daca AStra nu va plati se va indrepta executorii italieni impotriva mea sau se reface procesul,daca stie cineva va rog sa ma ajutati. va multumesc din suflet.