avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate BiscuSilviu

Activitate BiscuSilviu

Buna ziua,eu am beneficiat de dtimulent de insertie din 15 aprilie pana in prezent.pe data de 05.10 2017 am demisionat de la locul de munca .intrebarea mea este poate prelua sotul stimulentu ? Si ce acte trebuie sa depun la dosar.
Răspuns la discuția Custodie minor
Multumesc pt raspuns.
Discuție Custodie minor
Buna ziua. In urma unui concubinaj ce a rezultat un minor tatal vrea custodia copilului. Eu avand un salariu mai mic din care am o rata la casa lunar plus facturi si alte utilitati. Minorul are un an si 7 luni nu este alaptat la san . tatal are un salariu cu mut mai mare ca mine dar in schimb sta in chirie si ii poate oferi mai multe benefici. Eu lucrez doua zile de dimineata pana seara fiind nevoita copilul sa il las la parinti la tara iar el isi poate muta serviciul pentru schimbul 1 ca sa ii acorde timp minorului. Tatal mai are si o pensie lunara din casnicia anterioara. Mentionez ca el se bazeaza pe faptul ca nu ii pot oferi strictul necesar copilului ( lapte praf , pemparsi , timp pentru el din cauza serviciului , etc ) pentru ca nu imi raman bani dupa plata facturilor si a ratei la casa . copilul este atasat de el si tatal tine foarte mult la el de aceea vrea custodia minorului. Ce sanse are el pentru custodie sau eu sa imi ramana minorul ?
Multumesc
Răspuns la discuția Partaj bunuri si datorii
Am inteles . si incazul ei ca nu mai are bunurile ? Daca dupa 3 ani nu se mai poate formula sub forma de creante se mai poate face ceva ? Si mai am o intrebare daca puteti sa ma ajutati...datoria restanta pentru apartament a fost achitata catre ANAF , pe cine dau in judecata sa imi pot recupera jumatatea care trebuia achitata de ea ?
Multumesc
Salut. Vreau sa stiu dupa cat timp in urma divortului se poate face partaj atat bunuri cat si datoriile ramase in urma divortului.... Datoriile ramase dupa divort exemplu:
- apartament prin prima casa luat in timpul casatoriei eu titular imprumut si ea coplatitor. Dupa divort ea nu avea unde sta cu minorul si am cazut de acord sa ramana in apartament cu fetita si concubinul cu conditia sa plateasca ratele , care au fost platite 2 luni dupa care nu au mai platit. Apartamentu a fost vandut fapt care datoriile nu au fost achitate iar diferenta a fost platita cu poprire pe salariul meu nu si al ei .. Pot recupera bani care trebuia sa ii platim jumate/ jumate daca fac partaj ?
A doua intrebare? Apartamentul a fost renovat si mobilat cu bani primiti in urma unei despagubiri din partea fratelui meu . se considera bun comun ? Pot recupera bunurile in urma partajului care au fost luate in mare parte de ea si rudele ei ( ce a fost pe placul ei restul au ramas )

Multumesc
Buna ziua
In urma unei casnici din care a rezultat un minor , divortul a fost de comun acord urmand ca minorul sa ramana in grija mamei dar custodie comuna iar eu obligat la plata unei pensi pentru fetita . in urma divortului unde se specifica pe foaie clar custodie comuna si plata unei pensi lunare fiind definitiva si irevocabila . pana acum 6 luni am platit lunar pensia fetitei dar dupa aceea mi sa facut o poprire pe salariu de 50 la suta ajungand in inposibilitatea plati pensiei fetitei. Bani ramasi nu imi ajung mie si familiei care am intemeiato dupa divort unde am un copilasi mic. Fosta sotie a depus plangere la politie unde eu am fost si am explicat situatia in care sunt si am fost si la locul de munca sa le explic ca am o pensie de platit sa imi faca virarea banilor pentru pensie la fosta sotie pentru a evita aceste probleme dar au spus ca nu se ia in calcul acel document. Iar eu acum cei de la politie ma tot cheama la sediu sa platesc , sa ma inprumut sa platesc ca fac puscarie etc etc cu toate ca eu nu sunt de rea credina prin plata pensiei eu vreau doar sa faca poprire pe salariu pt pensie sa nu se ajunga la caz penal. Inafar de faptul acesta fosta sotie isi tot schimba domiciliu si fetita nu am mai vazuto de 2 ani si face in asa fel incat eu nu pot avea acces la minor si informatile despre copil si drepturile care le am cu privire la minor si relatia mea cu acesta . si in cazul in care plangerea ei merge mai departe ce se intampla ?