Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie minor

Buna ziua. In urma unui concubinaj ce a rezultat un minor tatal vrea custodia copilului. Eu avand un salariu mai mic din care am o rata la casa lunar plus facturi si alte utilitati. Minorul are un an si 7 luni nu este alaptat la san . tatal are un salariu cu mut mai mare ca mine dar in schimb sta in chirie si ii poate oferi mai multe benefici. Eu lucrez doua zile de dimineata pana seara fiind nevoita copilul sa il las la parinti la tara iar el isi poate muta serviciul pentru schimbul 1 ca sa ii acorde timp minorului. Tatal mai are si o pensie lunara din casnicia anterioara. Mentionez ca el se bazeaza pe faptul ca nu ii pot oferi strictul necesar copilului ( lapte praf , pemparsi , timp pentru el din cauza serviciului , etc ) pentru ca nu imi raman bani dupa plata facturilor si a ratei la casa . copilul este atasat de el si tatal tine foarte mult la el de aceea vrea custodia minorului. Ce sanse are el pentru custodie sau eu sa imi ramana minorul ?
Multumesc
Buna ziua,
Stabilirea domiciliului minorului se face, de regula, la mama dar exista situatii cand se alege domiciliul tatalui cand interesul superior al minorului (avand in vedere varsta acestuia) o cere.
In aceste conditii, cand se va ajunge in instanta pentru stabilirea domiciliului minorului va sfatuiesc sa va angajati avocat care sa va apere interesele.
Autoritatea parinteasca se va exercita (probabil) in comun.
gi-jane2, moderator
Custodia va fi comuna, neexistând argumente pt una exclusivă.

In discuție va fi locuinta minorului.

Partea materiala nu este neaparat decisivă caci ambii părinți sunt obligați sa contribuie. Va fi important istoricul îngrijirii copilului si asigurarea unei stabilități psiho- emotionale si pe viitor si eu spun ca măcar pana spre 5 ani mama este cea mai in masura sa asigure aceasta stabilitate si sa raspunda mai adecvat nevoilor copilului.
Multumesc pt raspuns.