avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate sofiastefania

Activitate sofiastefania

buna ziua.am achizitionat online de la persoana fizica un produs,mai exact un palton care imi este mare.masurile nu corespund.doresc sa fc returul paltonului dar doamna nu primeste retur si implicit nu doreste nici sa imi dea banii inapoi .ce este de facut?ce trebuie sa fac eu pentru a-mi primi banii inapoi .plata sa facut in cont bancar.am toate dovezile de cumparare cat si conversatiile cu doamna.persoanele fizice nu sunt obligate de a primi retururi?politica returului de 30zile nu este valabila si pentru doamna sau doar pentru firme?multumesc.
Buna ziua si La multi ani cu sanatate in noul an tuturor.am fost casatorita timp de 18ani.timp in care impreuna cu fostul sot am fc o casa si avem doi copii.in actele terenului si casei este trecut doar el.eu acum sunt divortata si doresc sa mi se recunoasca si mie dreptul de proprietate asupra acelei case.mentionez ca este contruita in timpul casatoriei.ce trebuie sa fac pentru a mi se recunoaste si mie dreptul de proprietate in acte.in casa locuieste doar el.si cand am trecut pe acolo nu mi-a dat voie sa intru in curte ca nu am nici un drept ca nu scrie in nici un act ca am vreun drept acolo.va rog sa imi spuneti ce pot sa fc.ce demersuri sa fc ptr a fi si eu trecuta in acte deoarece el nu doreste sa fiu trecuta nicaieri.multumesc
Bună seara.aș dori să mă lămuriți și pe mine va rog.am intentat fostului soț un proces de evacuare.eu nu am avocat ,fostul soț însă da.astăzi am avut înfățișarea ptr dosarul menționat mai sus.avocatul lui a cerut renunțarea la cererea de evacuare pe motiv ca nu sunt proprietară pe casa din care doresc evacuarea.casă este un bun comun al meu și al fostului soț dobândit în timpul căsătoriei dar atunci când sa fc contractul de vânzare cumpărare sa trecut doar el ptr ca așa să întâmplat la vremea respectivă..avocatul fostului meu soț a spus în față judecătorului și apoi mie pe hol după ce am ieșit ca nu am nici un drept la aceea casă și ca nu pot cere eu evacuarea din casă a cărei proprietară nu sunt.în codul familiei din câte am citit și eu știu ca un bun dobândit în timpul căsătoriei este un bun comun și ca nu este obligatoriu să dovedesc prin acte(cum mi să cerut)ca sunt proprietară pe casă.acum eu întreb:am vreun drept asupra acelei case?:(tot același avocat îmi spune să fc partajul.si eu intrb:dacă dansul spune ca nu am nici un drept asupra casei cum pot fc eu partajul în condițiile acestea fără să am vreun drept?????:O:(și încă o intrb va rog același proces de evacuare să amânat.avocatul a spus ca aduce martori.MARTORI PTR CE??SA ZICA CE???Menționez ca la câteva luni după divorț am fost forțată să plec din casă cu cei doi copii și stau cu chirie și de aceea am și înaintat cerere de evacuare ptr ca îmi este foarte greu cu chirie.el sta în continuare în casă și a băgat și chiriași.va mulțumesc.sper ca am fost explicită ptr a putea primi un rasp pe înțelesul meu .mulțumesc mult
Discuție Evacuare
Bună seara.am și eu o întrebare va rog.am intentat proces de evacuare fostului soț și este posibil să pierd procesul (maine am infatisare la tribunal)el având avocat ceea ce constituie un avantaj ptr el.mi-a băgat cheltuieli de judecată.cum pot face să contest sau dacă pot face ceva în privinta cheltuielilor de judecată neavând posibilitatea să ai platesc.
buna seara.am si eu o intrebare va rog.am divortat de fostul sot si acum am intentat partajul.in actele casei este trecut doar el.casa este achizitionata in timpul casatoriei.am primit acum cateva zile o comunicare imi care imi cer sa depun la dosar un extras de carte funciara imobil si certificat de atestare fiscala pentru teren si imobil si imi cer sa evaluez imobilul.primele doua nu le pot scoate eu ca nu este pe numele meu casa.am incercat dar nu mi.le da.i-am spus fostului sot sa le scoata el dar nu vrea.ce pot face in cazul asta? si cum sa evaluez casa?probabil exista un evaluator.cat ma costa?ce sa fc si cum sa fc?spuneti-mi si mie va rog ce sa fc si cum sa fc?nu am o situatie financiara incat sa suport cheltuiala unui evaluator in cazul in care ma costa foarte mult.daca nu depun aceste acte in 10zile mi se anuleaza cererea de partaj.