avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate mfior

Activitate mfior

Răspuns la discuția Canalizare
Ma pot alege cu un dosar(in civil)?Lucrarea a fost facuta in urma cu doi- trei ani.
Răspuns la discuția Canalizare
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc.Da,asa este :a refulat prin wc toata mizeria cu fecale!
Discuție Canalizare
Locuiesc la parterul unui bloc.De mai multe ori mi-a iesit canalul in baie.Desi am anuntat vecinii si presedintele asociatiei, nu s-a facut nimic.Ultima data mi-a iesit mizeria in baie,hol o camera care dadea din hol, astfel incat a trebuit sa scot parchetul(stejar),sa il inlocuiesc.Am stat cateva zile cu geamurile deschise(eu fiind plecat la tara iar pe dinafara geamurilor am gratii)Vecinii de "buna credinta" stateau cu bratele la piept si ne admirau cum scoteam mizeria lor(pampers,tampoane,cartoane,etc). La recomandarea unui instalator mi-am separat scurgerea si am dus-o in canalizarea principala.Umbla zvonul printre vecini ca am facut o ilegalitate.Ma pot alege cu o plangere (Civil?) Ce pot face,deoarece la acel moment nu am avut inspiratia sa fac poze.Eram de-a dreptul socati,speriati.Plangeam toti. Cum ma pot apara.Va multumesc!
O persoana cu grad de "accentuat"de handicap poate trece in alt grad(grav).Sotul are o varsta (85 ani) iar bolile pe care le-a dobandit nu le mai poate, singur ,controla( colon operat cu stoma, artereoscleroza,diabet, HTA adenocarcinom de prostata),si trebuie supravegheat si ajutat permanent.ce conditii trebuie sa indeplineasca?
va multumesc !
Dar nu mi se pare corect sa platesc la fiecare verificare aceeasi suma ca si cel care plateste la doi ani.Din moment ce mi se da avizul verificarii inseamna ca masina este OK ptr un an .Sa se calculeze o suma mai mica !
Buna ziua! De ce proprietarul unei masini care trebuie sa faca ITP-ul an de an (masina fiind mai veche),trebuie sa plateasca aceeasi suma ca si proprietarul care face verificarea din doi in doi ani?Cel care face an de an, plateste dublu fata de cel care faceverificarea la doi ani .Ex:In acest an platesc 100 lei(suma fixa ptr orice proprietar)Anul viitor iar 100.Proprietarul care face verificarea o data la 2 ani plateste 100(suma fixa).Deci cel cu masina veche plateste in doi ani 200,iar cel cu masina mai noua doar 100 la doi ani.E corect?Stiu ca-mi spuneti de lege ,dar...e corect?
Discuție autoizolare
Dupa implinirea celor 14 zile de autoizolare ,la intoarcerea din Germania,care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez?Vreau sa ma deplasez (Cluj-Sighisoara) la domiciliul parintilor care sunt batrani si bolnavi ptr.a-i ingriji (acesta fiind motivul venirii in tara).Mi se face o testare,ptr a fi sigura ca nu sunt "pozitiva" si sa nu transmit parintilor virusul?Mi se elibereaza un document prin care se dovedeste autoizolarea mea?Am fost verificata in perioada autoizolarii de politie
Răspuns la discuția calatorie cu minori
Multumesc ptr raspuns.Asa este.Am sunat la aeroport si tot asa mi-au spus.
Răspuns la discuția calatorie cu minori
multumesc!
Răspuns la discuția calatorie cu minori
Multumesc pentru raspuns!Aceasta "faradelege" inseamna timp,bani,nervi,etc.Va multumesc oricum.oO noapte linstita!