Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua! De ce proprietarul unei masini care trebuie ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua! De ce proprietarul unei masini care trebuie sa faca ...

Buna ziua! De ce proprietarul unei masini care trebuie sa faca ITP-ul an de an (masina fiind mai veche),trebuie sa plateasca aceeasi suma ca si proprietarul care face verificarea din doi in doi ani?Cel care face an de an, plateste dublu fata de cel care faceverificarea la doi ani .Ex:In acest an platesc 100 lei(suma fixa ptr orice proprietar)Anul viitor iar 100.Proprietarul care face verificarea o data la 2 ani plateste 100(suma fixa).Deci cel cu masina veche plateste in doi ani 200,iar cel cu masina mai noua doar 100 la doi ani.E corect?Stiu ca-mi spuneti de lege ,dar...e corect?
Dvs platiti la fel pt acelasi serviciu, doar ca prin lege trebuie sa faceti revizia mai des, pe principiul ca fiind masina mai veche, riscul e mai mare sa se defecteze, pica mai des una sau alta.
Dar nu mi se pare corect sa platesc la fiecare verificare aceeasi suma ca si cel care plateste la doi ani.Din moment ce mi se da avizul verificarii inseamna ca masina este OK ptr un an .Sa se calculeze o suma mai mica !
pai nu are cum, pt centrul care face inspectia, nu e corect sa taxeze cu mai putin cat presteaza acelasi serviciu.
Schimbati-va masina cu una mai noua, cam asta e solutia la problema dvs.
mfior a scris:

Dar nu mi se pare corect sa platesc la fiecare verificare aceeasi suma ca si cel care plateste la doi ani.Din moment ce mi se da avizul verificarii inseamna ca masina este OK ptr un an .Sa se calculeze o suma mai mica !

Preturile pentru ITP sunt fixe, nu se calculeaza in functie de cum considera detinatorul auto ca e corect. Daca eu cumpar o paine la 2 zile si dvs. cate o paine pe zi, va puteti duce la magazin sa le cereti discount la pretul painii pentru ca o cumparati mai des? Nu, e un pret pe produs, nu pe frecventa achizitiei.
savysb, utilizator