avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate anatanase86

Activitate anatanase86

Răspuns la discuția masa succesorala
Multumesc pt raspuns, auzisem ca ar exista o reducere notariala sau din impozitul pe masa succesorala daca deschid succesiunea in termen de 6 luni de la dala decesului din acest motiv am intrebat.
Buna seara; Locuiesc in Spania buletinul imi expira in vara si mi-a expirat si pasaportul de un an si ceva si as vrea sa imi scot altul si cu aceasta ocazie am constatat ca am pierdut certificatul de nastere si vreau sa imi scot un duplicat dupa el. unde trebuie sa merg si ce acte imi trebuie sa fac o procura sa mandatez pe cineva din tara sa imi poata scoate un duplicat dupa cerificatul de nastere, sa imi scot un nou pasaport si o carte de identitate. Multumesc anticipat
Vreau sa deschid succesiunea si as dori sa stiu care este perioada de reducere pt masa succesorala (daca exista asa ceva) de la data decesului si cat ar fi procentul
Discuție indiviziune
Buna ziua; Revin cu o intrebare daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns Suntem 2 proprietari in curte comuna cu terenul in indiviziune si nu ne-am inteles in nici-o privinta si trebuie sa ajungem in instanata, cand s-a facut vanzarea la jumatate de imobil s-a facut cadastru dar si cu o propunere de iesire din indiviziune dar care a ramas la notariat ca o anexa la actul de vanzare fara a se depune si la oficiul de cadastru, omisiunea asta constituind o problema acum, actualii proprietari nerecunoscand-o ca fiind valabila, Intrebarea este daca curtea are o deschidere stradala de 6 m care ar fi latimea legala a caii de servitute tinand cont ca pe acea servitute vor fi si serviciile de natura conductelor de apă, canalizare, salubrizare, gaz sau altele asemenea, a canalelor şi a cablurilor electrice, subterane ori aeriene, după caz, precum şi a oricăror alte instalaţii sau materiale cu acelaşi scop care la momentul respectiv este pe casa celuilalt proprietar, casa fiind in linie dreapta. Multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția partaj judiciar
Succesiunea s-a facut pentru ca altfel nu ar fi putut sa o puna la vanzare dar nu stim unde s-a facut, agentia imobiliara spune ca nu stie decat adresa de email
Răspuns la discuția partaj judiciar
Mostenitorii sunt stabiliti unul in Los Angeles si celalalt in Virginia, nu vor sa ne dea adresele ca sa iesim din indiviziune ca vor sa vanda asa cum au mostenit-o fara sa mai faca niste cheltuieli,
Răspuns la discuția partaj judiciar
Exact asta am cautat si noi dar nu avem de unde sa aflam. Ne gandeam poate la OCPI sa existe vreo solutie
Discuție partaj judiciar
Buna ziua; Am fost doi proprietari in curte comuna cu terenul in indiviziune celalat proprietar a decedat si au mostenit copiii care sunt stabiliti in afara tarii. Acum vrem sa iesim din indiviziune si nu stim decat numele nu si adresele mostenitorilor si bineinteles adresa imobilului, numele celui decedat si nr de carte funciara/cadastral. Va rog frumos sa-mi spuneti cum pot afla adresele mostenitorilor fiindu-mi necesare in demersul pe care vreau a-l fac. Va multumesc
Răspuns la discuția pensie anticipata
Multumesc pt raspuns, Da, am 40 de ani de vechime dar cu un an de somaj si nu stiu daca somajul nu este considerat stagiu asimilat pentru pensia anticipata
Buna ziua; Sunt nascuta in februarie 1959, am 39 de ani si 3 luni vechime plus un an somaj deci in totalitate 40 de ani si 3 luni vechime in campul muncii in conditii normale de lucru. As vrea sa stiu daca pot iesi la pensie anticipat fara diminuare. Va multumesc anticipat