avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 337 soluții astăzi
Forum Activitate ravas

Activitate ravas

Răspuns la discuția Cerere concediu
exista obligatia celui care pleaca in concediu sa transmita celui care ii va tine locul a parolei emailului de serviciu, alte sarcini din fisa de post, pe care inlocuitorul nu le face in mod curent, telefon de serviciu?
multumesc
multumesc, dureaza mult aceste procese?
CUM POATE UN TATA CARE ARE UN COPIL REZULTAT DIN CONCUBINAJ SA-SI IA CATEVA ORE COPILUL DUPA UN PROGRAM AGREAT CU MAMA,
DAR PE CARE MAMA NU IL RESPECTA.
SOLICITA 1/4 DIN VENITURI,
MASINA TATALUI,
MEDICAMENTE SI ALIMENTE,
DAR IN ZILELE IN CARE A ACCEPTAT
SA FIE COPILUL LA TATA,
ZMUCESTE FETITA( ARE 2 ANI),
DESI EA INTINDE MANUTELE CATRE
TATA, O FACE SA PLANGA, FUGE CU EA PE
STRADA CA SA NU O POATA LUA TATAL.
MULTUMESC
mulțumesc
deci voi primi acasă
pronunțarea?
buna seara
am primit urmatoarea solutie:
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: În temeiul art.396 alin.1 C.proc.civ. amână pronunţarea la data de 09.12.2020. Pronutarea se va face prin punerea solutiei la dispozitia părtilor prin mijlocirea grefei instantei. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 24.11.2020.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 24.11.2020
sintagma "Cu cale de atac odată cu fondul.", ce presupune?
astept comunicarea acasa sau trebuie sa merg la dosar la arhiva la judecatorie?
multumesc
extinderea are un acoperis pe care
se strage gunoi de la cei care stau pe bancuta pe care firma a postat-o pentru asteptare, tot felul de persoane beau si arunca sticle goale si gunoi pe copertina,
seara sub balconul meu, stau si vorbesc tare mananca seminte si beau tot felul de indivizi pe care nici Jandarmeria nu reușește să-i împrăștie
daca firma nu modifica arhitectura,
nu crea conditii sa se faca spatiu de adunare pentru baut și gunoi
eu vreau să-mi exprim dezacordul,
dar în limitele legii.
mulțumesc
Am mostenit un apartament la et.1. al unui bloc cu locuinte.
La parter exista o firma care a primit aprobare de la fostul proprietar pentru o extindere., in jurul acestei extinderi se strang tot felul de persoane care deranjeaza,
Am solicitat la primarie sa se verifice legalitatea constructiei,
mi s-a raspuns ca schimbarea destinatiei imobilului s-a realizat in baza unei autorizatii de construire, pentru firma;
dar acum chiriasul are activitate de agentie de transport deci mult mai mult trafic decat un cabinet medical ceea ce era initial.
Am solicitat pe ce spatiu plateste concesiune, dar se pare ca extinderea ocupa mai mult teren decat 4.2 m patrati..
Pe certificatul de urbanism scrie "la fila balconului", dar acoperisul depaseste cu mult marginile balconului.
? intrebarea este unde ma adresa eu, care nu i-am dat nici un acord,
sa-l determin sa-si demoleze partile care depasesc limita si ma deranjeaza.?
Ce lege reglementeaza aceste situatii?
multumesc


m-ar ajuta daca a reusit cineva si cat a durat pana a primit banii.
multumesc tuturor pentru raspunsuri
Răspunsul conducerii este că Ministerul nu alocă bani pentru sentințe, și nici pentru cheltuieli de judecată.
Nu am văzut răspunsul scris al ministerului, doar amenințări verbale și mai nou presiuni.
Atât eu cât și colegii suntem personal contractual.
Avocatul sfătuiește executarea silită,
înainte de termenul de 3 ani.
și în ceea ce mă privește....plângere
mulțumesc pentru răspunsuri!
am vrut să fac acest lucru dar doamna director a chemat toți colegii și le-a dat să semneze un proces verbal prin care înțeleg că nu-și vor mai primi salariile din cauza executării silite a conturilor de salariu și aceștia ,adică colegii să se îndrepte împotriva mea.
până acum colegii s-au purtat civilizat
și nu mi-au creat probleme.
nu știu ce se va întâmpla după ce executarea conturilor se va face.
nu știu cu drept conducerea a început deja să mă hărțuiască.
trebuie pe de o parte să-mi apăr drepturile și pe de altă parte să fac față abuzului de neimaginat din partea conducerii
vă mulțumesc,