avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate bubus

Activitate bubus

Răspuns la discuția CASS 2018
RECTIFIC
bubus a scris:

in cazul de azi va prezint situatia me. Am doua venituri fiscalizate :
1. PFA cu un venit sub nivelul salariului minim de anul asta
2. Cedarea folosintei bunurilor .

Impreuna aceste doua surse mi-au produs in 2017 un venit SUB 17400 si in 2018 sub 22800.

Am inteles ca nu sunt obligat sa depun declaratia 600.
Nedepunerea ei nu ma obliga la plata CASS dar raman neasigurat in sistemul asigurarilor de sanatate. Inteleg riscul.

Intrebarea este : Daca ulterior , pe parcursul anului , fie doresc sa revin la statutul de asigurat in CASS ( in ciuda venitului sub barem ) , fie venitul va depasi baremul , pot depune 600 rectificativa astfel incat sa ma reasigur medical ?

In susbsidiar ramane obligatia depunerii declaratiei 220 pt venituri estimate ? Am dreptul sa decid eu ce venit estimez pentru anul in curs , mai mic sau mai mare decat in anul precedent ? Din experienta stiu ca nedepunerea 220 ducea la amiterea deciziei de impunere anticipata la nivelul veniturilor realizate in anul precedent pe baza formularului 200.

Va multumesc !


Discuție CASS 2018
in cazul de azi va prezint situatia me. Am doua venituri fiscalizate :
1. PFA cu un venit sub nivelul salariului minim de anul asta
2. Cedarea folosintei bunurilor .

Impreuna aceste doua surse imi produc un venit SUB 22800 pe anul in curs.

Am inteles ca nu sunt obligat sa depun declaratia 600.
Nedepunerea ei nu ma obliga la plata CASS dar raman neasigurat in sistemul asigurarilor de sanatate. Inteleg riscul.

Intrebarea este : Daca ulterior , pe parcursul anului , fie doresc sa revin la statutul de asigurat in CASS ( in ciuda venitului sub barem ) , fie venitul va depasi baremul , pot depune 600 rectificativa astfel incat sa ma reasigur medical ?

In susbsidiar ramane obligatia depunerii declaratiei 220 pt venituri estimate ? Am dreptul sa decid eu ce venit estimez pentru anul in curs , mai mic sau mai mare decat in anul precedent ? Din experienta stiu ca nedepunerea 220 ducea la amiterea deciziei de impunere anticipata la nivelul veniturilor realizate in anul precedent pe baza formularului 200.

Va multumesc !
Buna seara ,
As avea o intrebare legata de o speta :
Un imobil tip vila intr-un oras de provincie . Eu detin un spatiu la parter. La etajul 1 sunt doua apartamente iar la mansarda locuieste alt proprietar. Acesta , de la mansarda , a solicitat repararea acoperisului. Intr-o convorbire telefonica e eu i-am comunicat ca sunt de acord sa participam cu totii proportional cu suprafetele detinute si i-am propus sa ne cheme pe toti si sa pregateasca 1 – 2 oferte de reparatie de la firme locale astfel incat intalnirea noastra sa aiba substanta.
La cateva luni distant ma trezesc cu o instiintare intocmita de un cabinet de avocatura prin care sunt convocat la o data/ora pt intalnire.
Din motive obiective am ratat aceasta intalnire dar l-am contactat imediat telefonic sa ii reamintesc acordul meu de principiu pt reparatie. Mi-a spus ca nici un alt proprietar nu s-a prezentat la data/ora notificata si ca urmeaza sa mearga pe calea justitiei.
Eu nu ii cunosc pe ceilalati proprietari si se pare ca nu dau cu lunile pe acolo.
Intrebarea este : in cazul ajungerii cazului in instanta , iar ceilalti proprietari nu se prezinta ( pot fi plecati din tara , etc ) poate judecatorul sa decida repartizarea costurilor ( si eventual a chelt. de judecata ) in alta proportie decat cea rezultata din cota de suprafata detinuta?
SI , in subsidiar, merita sa fac un raspuns scris ( cu confirmare de primire ) la acea notificare , in care sa exprim acordul de principiu sau sa astept cursul lucrurilor?
Va multumesc .
Răspuns la discuția Fuga de la locul accidentului
In aceasta speta se paote invoca prescriptia faptei si cand?
Multumesc pentru raspuns.

Am inteles prevederile legale expuse.

Aceste beneficii sunt valabile si in cazul in care persoana peste 60 de ani este PFA cu un venit nesemnificativ ( mult sub nivelul salariului minim pe economie)?

Multumesc anticipat.
buna seara,

as dori sa cunosc beneficiile pe care le acorda legislatia in vigoare unui SRL care angajeaza cu contract de munca o persoana peste 60 de ani care nu are alt contract de munca
Buna ziua ,

Pe tema prezentata de dvs apare o contradictie ( cel putin dupa parerea mea). Si anume , intre:

"Astfel, dacă un PFA realizează un venit net anual de 800 lei, va fi pus în situația de a plăti CAS de 1.181 lei/an, mai mult decât venitul net obținut.


si


"Contribuția de asigurări sociale este obligatorie, însă nu pentru toate categoriile de PFA. Concret, există câteva categorii de PFA care nu contribuie la pensii.

Pe această listă se înscriu contribuabilii al căror venit net anual, obținut în anul fiscal precedent, respectiv valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat (35% x 2.681 lei = 938,35 lei)."

Unde gresesc eu sau care este explicatia?
Răspuns la discuția Copertina fatada imobil
Ok , va multumesc din nou
Răspuns la discuția Copertina fatada imobil
Totusi nu poate fi invocata tardivitatea actiunii ?
Răspuns la discuția Copertina fatada imobil
Multumesc pentru raspuns!