avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate ghe1955

Activitate ghe1955

-Buna ziua.Va rog,explicati-mi ce este ,de fapt,indemnizatie sociala si cine beneficiaza?Cati ani de contributivitate sunt necesari? Multumesc pt.ca ma ascultati.
Discuție pensie minima
Care este stagiul minim de cotizare pt. a beneficia de pensia minima?
Am varsta de 65 ani si 11 ani de munca.Ce drepturi am lastabilirea pensiei?
Discuție succesiune
Buna ziua.A decedat sotul.Nu avem copii.Cine mai are dreptul la mostenire in afara mine(sotia)?
Buna dimineata.Va rog, puteti sa- mi spuneti daca sotia mea, care are doar 10 ani in campul muncii, are dreptul la indemnizatie sociala?
Buna seara.Revin,pt.ca nu inteleg nimic din ce spun cei de la casa de pensii!! Deci, am iesit la pensie in 2002,luna mai,dupa 20 de ani de conditii speciale din subteran,Valea Jiului.An nastere nov.1955zi 28.Dupa noile preveder sau noua lege 221 pot beneficia de majorarea de 50% al punctajului de pensie.Multumesc .
Mi-am schimbat domiciliul.Esta necesar preschimbarea permisului?Acesta expira in 2021, nefiind scra pe el vechiul domiciliu.
Multumesc din nou ca mi-ati raspuns,dar cum eu sunt afon in ale legisltiei,am sa va dau date mai concrete.Am iesit la pensie in 2002,luna mai,20 ani in subteran,mina,in Valea Jiului,conf. legii 19, stagiu de cotizare complet de cotizare 20 ani,avand atuci varsta de 46,6 ani,anul nasterii 1955,luna 11.Acum ce se va intampla?Multumesc anticipat si mii de scuze pt.insistenta mea nepoliticoasa.
Bu na seara.Acum,dupa ce parlamentul a revenit la stagiul complet de cotizare de 20 ani pt.cei din grupa intai,noi cei ce am iesit la pensie dupa 1 aprilie 2001,vom primi procentele de 50 la suta cum prevedea legea 192 ? Multumesc.
Discuție
Buna ziua.domnilor,nu mai inteleg nimic !!!!!!!!Sunt pensionar de gr.1 din 2002.casele de pensii spun ca se foloseste satagiu de cotizare de 30ani,iar min.muncii spune ca nu se modifica stagiile de cotizare !!!!!!La calcularea pensiei mele sau folosit 20 ani,stagiu de cotizare.care este pana la urma adevarul?multumesc.m-am referit la legea 192 din 2015.

-editare majuscule-