avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa 1 de munca.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa 1 de munca.

Multumesc din nou ca mi-ati raspuns,dar cum eu sunt afon in ale legisltiei,am sa va dau date mai concrete.Am iesit la pensie in 2002,luna mai,20 ani in subteran,mina,in Valea Jiului,conf. legii 19, stagiu de cotizare complet de cotizare 20 ani,avand atuci varsta de 46,6 ani,anul nasterii 1955,luna 11.Acum ce se va intampla?Multumesc anticipat si mii de scuze pt.insistenta mea nepoliticoasa.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 11:15, 8 Iulie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu mai deschideti alte topicuri.
Continuati discutia acolo unde ati inceput-o.
Intrati in aceasta recalculare.
Vi se acorda 50% puncte suplimentare pentru activitatea din grupa I.
Se aduna puncte aferente pensiei in plata cu cele suplimentare.
Totalul se va imparti la 20 de ani(stagiul complet).
Rezultatul din aceasta impartire = Noul punctaj mediu anual, ce va intra in plata incepand cu luna octombrie 2018.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La cat se imparte punctajul ? aecobob aecobob Buna seara, Sunt iesit la pensie din Mai 2008,nascut la 18.04.1957.Am 25 de ani in gr.I pana in 2001 si apoi inca 7 ani in gr.speciala.Am iesit in baza Legii ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca - miner KIuliana KIuliana Buna ziua, va rog mult daca se poate sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema, tatal meu este pensionat de la mina, din Valea Jiului, a lucrat 20 de ani ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca - miner cernescu serban cernescu serban am iesit la pensie in anul 1995 grupa1 de munca subteran in mina valea jiului,mina livezeni,uricani si petrila.am 1500 lei pensie.vreau sa stiu dece nu am ... (vezi toată discuția)