Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca - miner

Buna ziua, va rog mult daca se poate sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema, tatal meu este pensionat de la mina, din Valea Jiului, a lucrat 20 de ani subteran si diferenta pana la stagiul complet de cotizare la suprafata. A sperat ca va primi pensia marita in feb. 2011, ca urmare a legii 263/2010 dar, a primit cu 20 lei mai putin. De la casa de pensii i s-a raspuns ca el nu face obiectul acelei legi. Este real?
Va multumesc.
1-In ce luna si an si-a deschis dreptul la pensie ?
2-Ce stagiu complet de cotizare este trecut la punctul (F)din deciza de pensionare ?