avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrak

Activitate alexandrak

Buna ziua, am incheiat un ctr de de munca pe data de 20.12.2017. In data de 05.01.2018 am primit primul salariu si am constatat ca zilele de 25 si 26 decembrie ( sarbatori legale) nu s-au calculat la plata. Mi-i s-au platit doar 6 zile pt luna decembrie in loc de 8. Este corect ?
Răspuns la discuția Comision agentie imobiliara
Multumesc !
Răspuns la discuția Comision agentie imobiliara
Multumesc mult de ajutor. Din pacate nu am decat numele proprietarui si adresa imobilului. Nu am nici cea mai vaga idee cum sa dau de el.:(. Macar si daca voi plati acel comision sa o fac la finalul tranzactiei
Buna ziua!

Doresc sa imi cumpar un imobil prin prima casa. Nu am dorit sa apelez la agentii, si am cautat eu pe internet oferte de vanzare. Am gasit un anunt pe un site de vanzari ( nu al unei agentii), dar surpriza, am dat tot peste o agntie imobiliara. Accept situatia, merg sa vad apartamentul, imi place si optez pentru el. Merg la acea agentie si ii spun ca doresc sa iau legatura cu proprietarul sa negaciem pretul si asa mai departe. Mi-i se refuza acest drept, pe motiv ca doar ei discuta cu proprietarul. Nu imi convine, dar nu am ce face pt ca imi place apartamentul. Dar am o problema mare. Eu nu am semnat nici un ctr cu agentia, doar acea fisa de vizionare a imobilului. Doresc sa cumpar acel apartament si ok ma resemnez si ca voi plati agentiei un comision ( desi eu singura am cautat ap), insa ei cer comisionul la incheierea precontractului ( atunci cand voi plati cei 5 % ) Nu mi-I se pare ok, pt ca din cate stiu eu tranzactia se incheie doar in momentul in care sa realizeaza contractul de vanzare cumparare. Avand in vedere ca este vorba de rpima casa, asta poate dura si cateva luni. Cum pot sa le argumentez ca nu este ok sa le platesc inante acel comision. Mentionez ca imi doresc acel apartament si nu vreau sa il pierd, dar nici sa platesc aiurea niste bani, pe care si asa i-am strans cu greu. sa ii am pt avans, notari si alte taxe necesare pt cumpararea unei locuinte.

Multumesc
Răspuns la discuția intabulare apartament
Multumesc de ajutor. Am fost si la banca si am primit acelas raspuns ca cel oferit de dvs. Am luat legatura cu proprietarul si am solicitat intabularea daca doresta sa isi vanda ap. Acum astept sa iasa noul CF.
Buna ziua,vreau sa cumpar un ap prin prima casa. Pt ap exista un ctr de vanz-cump, dar CF-ul a ramas pe proprietarul initial nu pe cel pe care este acum ctr de vanzare-cumparare. Este acest lucru ok pt dosarul prima casa, imi va fi acceptat de banca sau va fi respins ? Si ulterior eu cum il voi putea intabula pe mine ?
Răspuns la discuția Radiere din biroul de credit
Multumesc !
Buna ziua, daca institutia financiara la care am avut raportari negative la Biroul de credit, a acceptat prin confirmare scrisa stergerea acestori raportari din BC, in cat timp se va vedea acest lucru pentru a putea solicita un credit?

multumesc
Buna ziua, am avut o datorie la un IFN ( Provident) mai mare de 90 de zile, datorata unui impas financiar. Am ramas doar cu un singur venit in familie si desi am soicitat amanari de plata, sau recalcularea ratei am fost refuzata/ Ulterior m-am reangajat si am achitat integral creditul solicitat. Fireste ca acum sunt inscrisa in biroul de credite cu cel mai nare scoring negativ ( 6 ) si desi am un venit bun in prezent, atat eu cat si sotul meu nu reusim sa ne luam un credit imobiliar datorita raportarii negative. Va rog frumos sa ma ajutai sa imi spuneti daca exista o modalitate sa fiu scoasa di birou de catre acest IFN. Mantionez ca la acel moment mai avem doua credite active fara nici o intarziere la plata ( bancile mi-au aprobat amanare pt 3 luni si totul a fost ok )
Răspuns la discuția Lovire si alte violente
Cand mi-i s-a inchis dosarul mi-i s-a spus ca procurorul a decis varianta asta tocmai pentru ca urma sa nu mai fie o optiune valabila in cazul dosarelor penale, dar tocmai pentru ca e un caz de-a dreptul stupid, in care nu e normal sa fiu urmarita penal mi-i s-a inchis asa. Asa cum am mentionat, petenta nu are nici un fel de prejudicii. A deschis procesul asta doar ca sa imi arate cine e ea si sa imi ceara bani ( asa a declarat la politie ca renunta la acuzatii daca ii dau 5000 lei - suna a santaj nu? ). Nu are zile de ingrijiri medicale, nu are certificat medico legal care sa ateste eventuale vatamari. In plus procurorul a analizat situatia si in mod normal ea a incalcat normele de protectie a consumatorului. S-a purtat jignitor cu mine la locul ei de munca. Eu ca si client am tot dreptul cand merg intr-o institutie sa fiu tratata cu respect, nu sa mi-i se tranteasta acte in fata. Cand cer nelamuriri sa mi-i se raspunda frumos, nu ca nici macar nu stie despre ce este vorba ca nu s-a uitat pe acte. Cred ca oricine pe luma asta s-ar fi simtit jignit. Si pentru ca am indraznit sa vreau sa sun sa ii fac reclamatii la conducere a inceput sa ma jigneasca in chip si fel, sa fiu facuta proasta si in plus sa se ridice de la birou sa ma impinga afara din institutie sa plec naibii de acolo si sa sun de afara ca pe ea o deranjez. Va dati seama ca in momentul in care s-a apropiat de mine sa ma scoata afara am reactionat destul de prost. La cat de umilita m-am simtit nici nu am judecat in acel moment. Eu am recunoscut asta, ea a mintit si a inflorit si pana la urma au fost martori care au declarat ca ea a inceput cearta, deci nu a normal sa fiu judecata pt mai mult decat am facut nu?