avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate danacorina

Activitate danacorina

Bunaziua.
Am vandut masina in 08.08.2022 si s-a scos de la impozit in data de 09.08.2022, iar in 25.01.2023 s-a primit o amenda de parcare pe care nu am primit-o desi primaria spune ca mi s-a comunicat prin posta la data de 03.02.2023. In luna iulie am fost somata si executata silit pentru neplata amenzii de parcare, pe care am si fost sa o platesc. ulterior, in termenul de 15 zile am contestat somatia si titlul executoriu cu solicitarea anularii procesului verbal de amenda, a somatiei si a titlului executoriu si restituirea amenzii. Instanta a respins cererea cu motivarea ca trebuia sa contest procesul verbal de amenda care sustine ca mi-a fost comunicat prin posta in 03.02.2023 si a dat drept de apel. Va rog sa ma indrumati ce argumente mai pot aduce. Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția recuperare amenda rovinita
Dar restituirea amenzii ar putea fi obtinuta pe cale administrativa, prin solicitarea in acest sens, conform dispozitiilor Codului de procedura fiscala, prin cerere adresata organului fiscal, in baza unei hotarari legalizate prin care s-a dispuns anularea procesului verbal de constatare a contraventie si restituirea sumei achitate cu titlu de amenda contraventionala. Ceea ce s-a omis in hotarare sa se pronunte pe acest capat de cerere.
buna ziua. Cum pot recupera amenda platita, pentru care am facut contestatie si instanta a anulat procesul verbal de contraventie dar nu s-a pronuntat si pe capatul de cerere privind retituirea amenzii achitate? Mi-a respins cererea ca inadmisibila.
Este vorba de o masina vanduta si noul proprietar nu a inmatriculat-o, astfel amenzile pentru neplata rovinietei imi sunt emise mie. Am platit amenda initial si pe urma am fost sfatuita sa fac contestatie pentru anularea procesului verbal si sa solicit restituirea amenzii.
Multumesc
Răspuns la discuția darea in plata
Sa inteleg ca nu pot sa depun eu notificarea, ci am nevoie de avocat?
Răspuns la discuția darea in plata
Va multumesc pentru informatii. Puteti sa imi spuneti daca am ales bine anexa notificarii, anexa D? Cu stima Dana Corina
Discuție darea in plata
Buna ziua.
As dori sa stiu care e procedura legii darii in plata in cazul in care am fost excutati deja dar avem prorpire pe salar datorita faptului ca datoria noastra catre banca nu a fost stinsa integral dupa executare.
Sa inteleg ca nu mai pot face nimic, doar sa platesc in continuare.!!!!!!!!
Exista posibilitatea sa beneficiem de un avocat cu servicii gratuite?
Multumesc. Dar atunci sunt obligata sa platesc in continuare restul creditului? Am dat banca in judecata pentru dobanda abuziva, am castigat, dar ei pe toata aceasta perioada au bagat penalitati si aproape o iau de la capat cu creditul pentru nimic, nu am casa, nu am masa dar am rate la banca. Ar trebui sa se ia o masura si cu privire la acest aspect pentru ca asa nu se poate trai. Oricat am incercat sa ajungem la o intelegere cu banca ei au vrut doar sa continue cu executarea silita pana au reusit. Vreau o solutie si nu stiu de unde sa incep ca sa pot sa imi cresc copii in liniste si pace si sa le asigur un trai decent.
Am fost executati silit si evacuati dar ne-a mai ramas rata de restituit. pentru noi se va aplica noua lege cu privire la darea in neputinta de plata sau cum se numesta noua lege cu privire la bancile care executa silit pentru neplata la timp a ratei?
daca sunt donator de sange, angajatorul este obligat sa imi dea o zi libera platita?