avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Activitate nervitociti

Activitate nervitociti

Răspuns la discuția Hranire porumbei
O alta solutie este sa va mutati la curte ,departe de oras,departe de nesuferiti vecini,unde sa nu va mai fie tulburata linistea ,departe de babele nesuferite ......((:
Răspuns la discuția Poprire alocatie copil
Mergeti si cereti ca bani sa va fie trimisi prin posta .
Am doi copii,care nu au nici un venit. Eu functionez ca Intreprindere individuala ,un magazin mic ,unde obtin minim venituri .Copii desi majori sunt in intretinerea mea.Cum e mai bine sa procedez cu asigurarea de sanatate?Se tot aduna atatea taxe ,cred ca pana la urma trec pe ajutor social,pare mai avantajos decat sa am eu magazinul care merge doua luni pe an ....
O fata de 13 ani abuzata sexual .O cersetoare obtine foloase materiale de pe urma ei .Copila provine dintr-o familie dezorganizata,copii multi,mama naturala decedata ,frati fara loc de munca ...Nu am dovezi ,si nu stiu ce pot face pt aceasta fata .Am doar marturii ale prietenei mele care a aflat de la cersetoare .Intamplarea face sa cunosc ambele personaje.Politia le cunoaste de asemenea pe ambele si niciodata nu sau luat masuri .
Intr-un market rasarit la noi ca ciupercile dupa ploaie ,painea se vinde neambalata,pusa intr-un suport , la care clienti au acces,clienti care isi pun mainile pe una,doua,trei paini ,pana o nimeresc pe cea mai placuta la pipait.Ma intreb si va intreb ,daca un om are pe maini un virus de tuberculoza, a stranutat in palma( stiu eu o persoana in oras,bolnava lasata la voia intamplari pe strada ) sau hepatita virala ,si pune mana pe paine ,ce se intampla? Am sunat la OPC si am intrebat ,mi-au spus ca nu exista cadru legal care sa ii oblige sa-si ambaleze painea, Eu comerciant de haine second hand am fost amendata 500 lei ,pt ca nu am avut un anut in magazin prin care sa anunt ca rducerea de pret tine din data de ex:23-12 pana in data de 30-12,si ca sunt reduse in limita stocului existent.Scria doar AZI REDUCERE. Ma intreb si va intreb cum pt comerciantul de paine nu exista o lege si pt mine exista ? Ma gandesc sa merg si sa deschid un proces , va intreb pe voi ,impotriva magazinului Profi ,sau impotriva statului pt ca nu da o lege care sa oblige comerciantul sa ambaleze painea,si asa imi pune sanatatea in pericol mie client de buna credinta.
Am mai multe contracte cu rcs-rds printre care si unul la telefonie fixa, telefon fix pe care nu il folosesc din 2006 ,dar la care mi se incaseaza luna de luna 5,51 de lei pt un servicu pe care nu il utilizez.Am cerut de nenumarate ori sa mi se intrerupa acest serviciu ,dar mi s-a spus ca trebuie sa platesc 100 de lei pt a renunta la serviciu .Ce ma doare este ca de cate ori achizitonez un serviciu nou ei prelungesc intregul contrac...ce pot sa fac importriva lor?