avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1389 soluții astăzi
Forum Activitate adrian912

Activitate adrian912

Ma poate obliga compania la care lucrez sa semnez un act aditional la contract in care sa imi dau acordul sa imi opreasca 52% din salariul meu reprezentand atat taxele care trebuie platite de catre companie cat si cele care trebuiesc platite pt salariat.
Va multumesc, astept un raspuns cat mai repede.
Răspuns la discuția recupetare taxa auto
dar in instanta se poate restitui taxa de prima inmatriculare . platita in 2016?
Are cineva idee daca s-au modificat orele de liniste? sunt intr-un caz similar, doar ca vecinii nu ma au la suflet sa spun asa .
Multumesc anticipat
Buna ziua !
Vreau sa cumpar o masina care este inmatriculata in Romania in anul 2006, deci nu a avut taxa platita.
Intrebarea ar fi se poate da statul in judecata pt taxa de prima inmatriculare fara a mai fi platita ?
Va multumesc anticipat, astept un raspuns din partea dvs
Buna seara,
Am o intrebare in legatura cu autorizatiile de la primarie.
Am facut unele modificari intr-un apartament, dupa care am fost nevoit sa sistez lucrarile pt a incepe demersurile sa intru in legalitate (greseala mea)
Acum toate procedurile sunt pe final, numai ca doamna arhitect de la primarie nu vrea sa imi dea autorizatia(motive personale ma gandesc) avand in vedere ca am toate actele care mi-au fost cerute de catre primarie.
Mi s-a comunicat astazi ca o sa vrea sa se adauge la dosar si acordul adunarii generale de la asociatie.
Au dreptul sa ceara si asta (tin sa precizez ca structura si rezistenta blocului nu a fost afectata) ?
Si 2 daca nu mi se aproba autorizatia ar fi o idee buna sa dau primaria in judecata avand in vedere ca procedurile dureaza deja de 5 luni de zile?
Răspuns la discuția Orele maxime de munca saptamanal
Va multumesc mult pentru raspuns !
O seara buna !
Răspuns la discuția Orele maxime de munca saptamanal
Programul meu este de 48h la munca , 48h liber . tot ce este peste 40 de ore este platit conform legii, la fel si orele de noapte, contractul fiind facut pe 1 an .
Este legal asa ceva, tin sa precizez ca atat angajatorul cat si angajatul sunt de acord cu aceste conditii de munca.
Răspuns la discuția Orele maxime de munca saptamanal
In final, sa inteleg ca este ilegal si nu se poate sub nicio forma sa se lucreze o medie mai mare de 48h/saptamana
Buna ziua .
As dori daca ar putea cineva sa ma ajute cu un raspuns la intrebarea :
Se poate lucra mai mult de 48 de ore legal , cu acordul partilor?
cu plata suplimentara etc toate beneficiile