avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate DanielaVenera

Activitate DanielaVenera

Răspuns la discuția Stimulent insertie
Dar este legal sa se opreasca suma integrala? Stiam ca o treime au voie sa opreasca la executarile silite, si nu primesc banii pe card, prin posta.
Răspuns la discuția Stimulent insertie
Deci din cauza asta mi se opreste stimulentul...
Buna ziua. Sunt in plata stimulentului de insertie din luna aprilie, copilul a implinit 2 ani in august, conform legii beneficiez pana la 3 ani, dar de 2 luni nu am mai primit stimulentul. Am o datorie la Anaf din venituri incasate necuvenit din ibdemnizatia de crestere, e normal sa mi opreasca din stimulent?
Discuție Somaj
Buna ziua.
Copilul meu a implinit 2 ani pe 04.08.2017, eu am inceput munca in aprilie 2017, pe 1 noiembrie se inchide activitatea la locul de munca. As dori sa stiu daca voi beneficia de somaj
Răspuns la discuția Plata sume necuvenite
Am primit scrisoare pentru ca am obtinut pe langa indemnizatie si venituri suplimemtare pana in 3000 lei anul trecut
Buna seara. Cei de la Ajps mi au trimis o scrisoare in care se specifica returnarea unor venituri necuvenite, iar luna aceasta mi a venit indemnizatia mai mica cu 500 lei, sa inteleg ca au inceput sa mi opreasca din acea suma? Chiar daca este specificat ca in termen de 180 de zile pot achita
Buna ziua.
Am rugamintea daca ma puteti ajuta cu calculul pentru indemnizatia de maternitate. Am nascut pe 04.08.2015 iar de pe data de 3.08.2015 am intrat in concediu de maternitate pentru 126 zile iar veniturile brute pe ultimile 6 luni au fost urmatoarele:
-Februarie 2015-468 lei;
-Martie-468 lei;
-Aprilie-2050 lei;
-Mai-2931 lei;
-Iunie-2440 lei;
-Iulie- 2218 lei.
Va multumesc si astept un raspuns de la dvs.
O zi buna.
Răspuns la discuția Concediu medical in continuare
Va multumesc, o zi buna!
Buna ziua.
In data de 04.08.2015 am nascut iar incepand cu 03.08.2015 beneficiez de concediu medical de maternitate.
Contractul de munca a fost pe perioada determinata si anume pana la 01.10.2015.
Incepand cu 01.10.2015 am fost preluata de catre Casa de sanatate pentru plata in continuare a concediului de maternitate.
Pentru lunile august si septembrie suma pentru concediile medicale a fost de 2100 lei/luna iar in octombrie am primit 1340 lei/luna. As dori sa stiu de ce am primit atat de putin pentru luna octombrie, in conditiile in care concediul a fost in continuare si din cate stiu baza de calcul nu se modifica.
Va multumesc si astept un raspuns de la dvs.