avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 439 soluții astăzi
Forum Activitate boughy

Activitate boughy

Bună ziua,
Am un bebeluș de 14 luni și încă de la bun început am avut dificultăți în alegerea prenumelui. Cumva prenumele care ne plăceau era deja folosite de apropiați și le am evitat. Acum chiar pot spune ca regret alegerea prenumelui și eu și soțul suntem de acord cu schimbarea prenumelui sau adăugarea unui al doilea prenume...
Nu știu in ce măsură aceasta e posibil și cât este de dificil.
Va mulțumesc ptr sfaturi!
Buna ziua,
am o intrebare legata de examenul auto-cat B.
Am ales sa dau examenul in judetul in care locuiesc cf buletinul, unde am promovat examenul teoretic, dar am picat traseul.
Intre timp am obtinut viza de flotant si doresc sa dau examenul in Bucuresti, dar ceea ce nu stiu este daca trebuie sa sustin din nou examenul teoretic, sau ma pot inscrie direct la traseu.
Din pacate nu am gasit nicaieri aceasta informatie.
Va multumesc in avans!
Va multumesc ptr raspuns!
Locuiesc cu chirie intr-o garsoniera. Ca in mai toate blocurile de garsoniere, langa mine sta o persoana varstnica. De cand m-am mutat a tot venit la usa mea sa o ajut cu una cu alta invocand situatia ei de om singur si bolnav.
Nu i-am facut mari favoruri, dar in timp aceasta persoana s-a decompensat foarte mult psihic si practic ciocane, respectiv bate cu pumnii, foarte des, inclusiv noaptea, la usa mea, ptr tot felul de nimicuri, de exemplu ce luna suntem, ce zi e azi.

Ea are un frate, dar nu se ocupa de ea, i-a lasat casa si probabil asteapta sa moara.
.
Nu este diagnosticata cu Alzheimer sau dementa senila, dar clar are, intrucat are 93 de ani si ma intreaba acelasi lucru de 10 ori si apoi uita.

Pe langa batutul cu pumnii insistent in usa, ce ma sperie cel mai tare la aceasta persoana, este ca isi gateste singura la 93 de ani, in timp ce ea nu mai stie peste 2 secunde ce i-ai explicat.

Ma gandesc si la posibilitatea uitarii gazelor aprinse, cazuri dese la batranii lasati singuri.


Ce se poate face ptr a ne apara la randul nostru? si pentru a reclama faptul ca un astfel de om care nu mai este capabil de a descurca nicicum, locuieste totusi intr-o comunitate?

Exista un fel de "protectia batranilor" asa cum e exista "protecti copilului"?

In definitiv e un copil lasat singur acasa, langa care mi-e frica sa mai stau.

Multumesc!


Buna ziua,

Este musai ca in comitetul executiv al unei asociatii sa fie alesi membrii proprietari, si nu simpli locatari?
Mama a fost aleasa membru in comitetul executiv, ea fiind locatar, iar eu proprietar in acte. Practic, in casa locuieste propriu zis mama mea.

Fiind deschis un dosar vechii conduceri de catre actuala conducere, pe motiv ca prima refuza sa preda acte ptr preluarea gestiunii si fiind si nereguli mari ale vechii conduceri, mama se izbeste la politie de faptul ca ea nu are drept la nici o semnatura in asociatie, si deci la nici un drept de a le cere alora documente, pe motiv ca nu este proprietar.

Este adevarat acest lucru?
Si daca da, atunci o procura prin care eu sa o imputernicesc pe mama sa faca parte in numele meu, ca si proprietar, din acest comitet, ea locuind propriu zis si platind cheltuielile de intretinere?
Sau un contract de comodat, cum si are, este mai potrivit?
Răspuns la discuția avocat asociatie de proprietari
Multumesc ptr raspunsuri. Nu cunosteam aspectul ca fiind membra in comisie trebuie sa mi se faca procura ca sa pot cere documente,
Politia incearca sa intimideze pe orice persoana din actualul comitet si pe presedinte, luandu-i apararea in mod direct ex presedintei, declarand "nu o mai invinuiti, nu aveti nici o dovada ca sunt nereguli", in timp ce noi cerem niste simple acte care sunt firesc de predat cand se schimba conducerea.
Sunt interese si sume foarte mari la mijloc.
Inclusiv in calitate de proprietar am facut in trecut 2 solicitari la primarie si una la politie sa mi se prezinte raportul cheltuielilor pe ultimele 3 luni, si nu am primit raspuns nici in ziua de azi, spunandu-mi-se ca politia nu are nici o treaba sa o oblige sa mi justifice mie cheltuielile.

Sunt interesata sa angajez un avocat in aceasta problema.
Buna ziua.
Sunt membra in comitetul unei asociatii de proprietari, aleasa in urma unei adunari de urgenta, datorita multiplelor nereguli si probleme cauzate de ex conducerea asociatiei.
Actualii membrii ai asociatiei am solicitat inmanarea documentelor asociatiei de proprietari ex-conducerii. Presedinta si administratorul refuza inmanarea documentelor, iar aparent state de plata nici macar nu ar exista.
Neprimind, nici la 2 saptamani de la data alegerii, am solicitat Primariei de sectori si sectie de Politie de care apartinem, ca aceasta sa ne fie predate.
Cum Presedintele nou ales are un program incarcat, eu si o alta membra a comitetului am depus cererea la Politie.
Am fost chemata la audieri si rugata sa mi retrag plangerea, deorece fiind in comisie nu am dreptul sa cer asa ceva. Nu am facut aceasta.
De curand a fost contactat telefonic si Presedintele de catre Sectorist...iar acestuia i s-a indicat la telefon sa renunte si el la functia lui, ptr ca nu ar fi legala alegerea lui, desi aprox 60 de oameni din 100 de proprietati l-au votat, iar Primaria in acelasi timp a spus ca toate hartiile sunt in regula.
Sectoristul a tipat la el si a incercat sa l intimideze sa renunte la functia pe care acesta o are.
Nici macar nu l-a intrebat ce acte a primit si ce nu, desi aceasta era obiectul plangerii.
Iar eu, in calitate de membru, nu am ce sa caut la sectie, deoarece nu sunt in masura, nici macar in calitate de proprietar, sa depun asemenea plangeri la politie.

Ce trebuie sa fac in aceasta situatie?
Este practic o mafie imensa care ii ia apararea fostei presedinte, care a stat 10 ani la conducere, pune facturi de 250 lei pe persoana la garsoniera pe timp de vara, fara apa calda, fara caldura, fara gaze!
Politistii ne spun de fiecare data sa nu facem nimic in scris ptr ca dansii au numarul ei de telefon si se inteleg personal cu ea.
Iar acum cand am depus, aparent nu avem dreptul.

Unde se poate reclama acest santaj al politiei?