avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate Marian0189

Activitate Marian0189

Răspuns la discuția Calatorie in Anglia
imi cer scuze atunci. o sa verific cu amanuntit. multumesc inca odata
Răspuns la discuția Calatorie in Anglia
Multumesc mul! hmmm cred ca totusi va fi necesar sa vizitam ambasada marii britanii.. pentru ca Romania este doar in EU nu si in Spatiul Shengen informandu-ma despre asta atesta ca un cetatean non-EU casatorit/a cu un Cetatean Roman va avea nevoie de o viza pentru a calatorii in Anglia...
Buna Ziua! am si eu o rugaminte mai sensibila. eu si Logodnica mea ne-am cununat la starea civila si tin sa precizez ca ea este Cetatean Filipinez. peste 10 zile o sa avem si permisul de sedere pe termen de un an de zile. insa intrebarea mea este. putem sa mergem amandoi in Anglia sa muncim? am vazut mai multe articole pe internet cum ca am avea nevoie de EEA Family Permit? la ambasada Marii Britanii am sunat si ei mi-au spus sa contactez pe cei din UK... mai va intreb si pe dumneavoastra ca sa ma asigur. astept un raspuns. o zi buna
Răspuns la discuția Invitatie Viza
da normal la asta ma gandeam si eu.. insa la ei este enorm de mare coruptia.. sa speram sa fie bine. tocmai azi am tradus invitatia de viza.. si pe langa asta am facut si o adeverinta cum ca locuiesc aici.. si o recomandare in engleza cum ca ea vine invitata in numele meu dar sa locuim in resedinta tatalui
Răspuns la discuția Invitatie Viza
ufff.. si acolo de ce o intreaba clar ""cine te invita?"" pe mine asta ma sperie.. ca taicamiu e cel care o invita "o ia in spatiu" iar ea defapt are treaba cu mine.. ei asta o sa ne intrebe.. ce legatura are ea cu taicamiu' ... stiu au niste Legii uff.. regulile astea stricte ca sa impiedice traficul de persoane.. au nevoie sa vada ca ea are o legatura cu persoana care o invita.. un istoric.. mesaje etc.. si taicamiu si engleza.. ce vreau eu defapt e sa nu-i spuna ca nu poate pleca din cauza la o chestie care... e atat de aiurea
Răspuns la discuția Invitatie Viza
si Notarul de ce nu mi-a spus cand am intrebat-o ""De ce doamna nu se poate facuta pe numele meu?"" si apropo.. eu sunt trecut in spatiu locuind aici din 2004
Discuție Invitatie Viza
**Buna Ziua. am si eu o mica mare problema cum zice romanu' .. am vrust sa fac o invitatie pentru viza pentru prietena mea din Filipine. problema vine ca asta este a-2-a oare cand o fac. prima data a fost fara succes.. pentru ca am facut-o pe numele lu Varamiu'.. cei de acolo de la imigrari sunt foarte sensibili impotriva traficului de persoane. acum insa am intampinat o alta problema. am vrut sa o fac pe Numele meu la notar insa mi-a cerut bine-nteles. Contractul casei.. sau de resedinta. bun asta stiam dinainte.. contractul fiind pe numele Tatalui "ne-legitim" tin sa precizez.. si am vrut sa fac invitatia pe numele meu. ca sa nu mai isc probleme acolo la imigrari la ea. insa nu s-a putut.. si totusi am facut-o pe numele tatalui.. insa acum stau si ma gandesc.. daca iar patesc si o dau in bara.. bani cheltuiti si mult timp.. cum sa fac cel mai bine?
Buna Seara. am neglijat o mica problema. azi am fost sa imi schimb pasaportul, si bun toate bune si frumoase am platit acele 2 taxe la Cec si la Trezorerie.. am asteptat vreo 2 ore.. in sfarsit a sosit timpul si randul meu.. am completat cererea aceea si mi-a facut o poza Profil.. insa la plecare fiind un pic mai cu gandul in alta parte.. mi-am luat buletinul doar.. si am plecat.. tocami acum mi-am dat seama ca aveam nevoie si de un bon.. insa nu l-am primit.. sa le fac dinou o vizita?? este deschis doar miercurea aici in Rosiori de vede. pentru aceea eroare privind bonul??
am inteles.. deci nu pot sa fac in asa fel incat sa ne casatorim acolo si sa ma intorc cu logodnica mea ((viitoare sotie)) ??
Buna Seara! am si eu o problema mai delicata. sa zic asa. logodnica mea nu a reusit sa vina in romania pe baza la o viza de scurta sedere. pentru ca nu au lasat-o cei de la emigrari de acolo.. pe baza ca nu exista dovezi indeajuns la cine o sa vina.. eu am crezut ca nu este nici o problema si am facut pe numele lui varamiu'.. bine inteles doar eu am vorbit cu el. ea nu.. dar acolo au intrebat-o daca il cunoaste si sa arate converstatia.. in fine planul meu acum exista in 3 pasi. cum obtin o viza pentru Filipine pe termen de 3 luni.? ce acte imi trebuie sa ne casatorim acolo? si cum putem sa facem sa obtinem o viza de lunga sedere ca sa o aduc aici in romania??