avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Activitate Ionela3

Activitate Ionela3

Trebuie sa precizez inca o data ca in cererea de chemare in judecata s-a solicitat rezilierea.
Nu rezolutiunea.
Si nu s-a facut nicio precizare in cererea de chemare in judecata cu privire la reintoarcerea bunului.
Daca ma iau dupa ce scrie in carti rezilierea nu are ca efect restituirea prestatiilor.
Deci...ce se va intampla?
Judecatorul poate sa dispuna reintoarcerea bunului daca eu am cerut rezilierea contractului de intretinere?
Daca raspunsul este negativ...atunci se naste o noua intrebare...
Mai pot eu, dupa 12 termene, acum la sfarsitul procesului, sa fac o precizare cum ca de fapt cererea mea de chemare in judecata se refera la rezolutiune si nu la reziliere?
In situatia in care s-a introdus o cerere de chemare in judecata pentru rezilierea unui contract de intretinere facut pe vechiul cod pe vremea cand era un contract nenumit, credeti ca daca instanta va admite cererea va putea dispune si reintoarcerea imobilului in patrimoniul intretinutului? Precizez ca avocatul meu nu a facut nicio referire in cerere cu privire la reintoarcerea bunului.
Doar a solicitat rezilierea contractului si atat.#-o
Răspuns la discuția Reziliere contract de intretinere
Pentru ca obligatia intretinutului de a preda bunul la incheierea contractului sau la o data ulterioara, este o obligatie uno ictu, este logic si corect sa se solicite in instanta rezolutiunea contractului de intretinere si nu rezilierea. Aceasta pentru ca ceea ce s-a prestat dintr-o data sa se reintoarca in patrimoniul intretinutului.
In prezent pe noul cod civil problema este clar reglementata, insa si pe vechea reglementare Francis Deak avea o logica juridica extraordinara. Respect!
Fiind vorba de o obligatie principala nascuta sub imperiul vechiului cod cred ca i se aplica in continuare si creantei accesorii, tot vechiul cod civil.

In situatia raspunderii civile delictuale, constata printr-o hotarare judecatoreasca, debitorul este de drept in intarziere? Imi puteti indica, va rog, o dispozitie legala din vechiul cod civil care sa faca referire la acest lucru?

Multumesc tuturor!
In anul 2014 am intentat actiune in rezilierea contractului de intretinere. Insa acum am citit pe site-ul dvs. ca de fapt, cererea de chemare in judecata ar fi trebuit facuta pentru rezolutiune. Deja suntem aproape de finalul procesului, urmand a fi audiati ultimii martori.
Ce implicatii are asupra cererii noastre faptu ca am cerut reziliere in loc de rezolutiune? Se mai poate face ceva?
Multumesc!
Buna, tuturor!
Am o speta la care nu reusesc sa gasesc cu exactitate raspunsul corect. Daca ma puteti ajuta cu un raspuns, ar fi minunat si va multumesc!
Este vorba despre o obligatie principala nascuta din raspunderea civila delictuala in anul 2003-plata unei sume de bani. Hotararea a ramas definitiva in anul 2006. Inculpatul a inceput sa plateasca suma de bunavoie in rate lunare a cate 200lei fiecare. Astfel s-a intins cu plata sumei pana in decembrie 2015-ultima rata.
Il pot obliga la plata dobanzii legale pentru plata cu intarziere pentru ultimii 3 ani, daca nu i-am facut nicio notificare scrisa?
Zi frumoasa sa aveti!